sadsad x
asdasd

Selanikli Hasan Akif (Akif el-Mevlevi)

Umuttepe Yayınları
46,00 TL
39,56 TL
%14 indirim
Selanikli Hasan Akif (Akif el-Mevlevi) Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 440
ISBN: 9786055936402
Kapak: Ciltsiz
İ. Güven Kaya
İ. Güven Kaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Selanikli Hasan Akif (Akif el-Mevlevi) Kısa Özet

    Hasan Akif, öncelikle bir Mevlevi şairdir. Bu yoldaki samimi inancı onun yaratıcılığını pek çok yönden zenginleştirmiştir. Tasavvufun istiare ve mecaz olanaklarından bol bol yararlanmıştır. Böylece, zengin bir geleneğin temsilcilerinden biri olma orununu da taşımıştır.

    Hasan Akif, bağlı olduğu Mevlevi inancının bütün inceliklerini şiirlerinde yansıtmaya çalışmıştır. Gazellerinde, kimi kasidelerinde ve musammalarında Mevlevi düşüncesini, felsefesini, inancını ve pratiğini derinliğine ele alıp okuyucusuna yansıtırken, pek çok tarih şiirinde, Selanik'te Mevleviliğe hizmet vermiş olan önemli kişilerin hayatından belirli kesitler vererk onlara karşı bir görevini de yerine getirmiştir.

    Tanpınar'a göre Hasan Akif'in yaşadığı dönem,  divan şiirinin hemen hemen her şeyi söylemiş olduğu bir dönemdir. XVIII. yüzyılın başında Nedim'in, yüzyılın ikinci yarısında Şeyh Galib'in nefesli hamleleri, XVIII. yüzyılın son yarısında ve XIX. yüzyılın başında yetişen divan şairlerinin ilhamını sürekli kontrol etmiştir. Ancak, Hasan Akif'in yaratıcı zekası bununla sınırlı kalmamış, Necati'den uzanıp gelen dindışı şiir geleneğini, Mevlana'dan uzanıp gelen dini-tasavvufi şiiri geleneğini, Fuzuli'nin platonik mistisizmini, Nabi'nin hikmet dolu didaktizmini, Nef'i'nin yüksek perdeden seslenen tavrını kendince belli bir senteze ulaştırmıştır.

Selanikli Hasan Akif (Akif el-Mevlevi) Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.