Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Sanat ve Düşünce Dünyasında Sezai Karakoç

100,00 TL
67,00 TL

Çağımızın büyük düşünür ve şairi Sezai Karakoç hakkında yazılan ilk, kapsamlı ve kaynak eser. Üstat Karakoç, mizacı gereği hakkında yazılanları, ya eksik görür veya beğenmez. Ancak bu çalışma, kendisi tarafından beğenilmiş ve kitlelere ulaştırılmasında dua ve temenniyle daima bize destek olmuştur. Yüreği, milletinin düştüğü bölünme, cehalet, maddi ve manevi batış halinden kanlıdır, ama asla ümitsiz değildir.

Bu eser, Karakoç’un doğumundan başlayarak son demlerine kadar süren yaşantısını, şiirini, düşünce ve çalışmalarını ele alarak onu tanımak isteyenler için sağlam kaynaklara dayanarak bir bütün halinde ve roman tadında akıcı bir üslupla kaleme alınmıştır.

İman ve takva duygusunun eşliğinde, büyük bir özveri, erdem, umut ve aşkla yola çıkan Sezai Karakoç’un kilometre taşı kabul edilebilecek duraklardaki durumu ve atılımları ele alınmış, tüm eserlerinin tahlil ve tanıtımı yapılmıştır.

İnsan ruh ve gönlü üzerinde kutsal titreşimler meydana getiren bir keyfiyetlerle sanatın somut dünyasına ayna tutan Karakoç’un, Diriliş düşüncesine, bugüne kadar az bilinen veya hiç bilinmeyen yönlerine de değinilerek ekmek istediği tohumun ne anlama geldiğine ve karakteristik mistik mizacına temas edilmiş ve detaylı bilgilere yer verilmiştir bu eserde. Karakoç’un, başta Üstat Necip Fazıl olmak üzere Bediüzzaman, Yahya Kemal, sınıf arkadaşı Cemal Süreya, Ahmet Arif ve Cahit Sıtkı Tarancı gibi alim, sanatkâr, şair ve iz bırakan insanlar hakkındaki değerlendirmelerine sayfalar açarken, mümkün mertebe tekrarlardan kaçınılmıştır.

Eserde, önce hayatını ve sanatını, şiire ait düşüncelerini *İkinci Yeni* diye adlandırılan akımla ilişkisini, onun sanat ve düşünce dünyasında nereye oturtulması gerektiğine dair kanaatlerimizi belirterek söylenmesi gerekenleri, adeta bir kuyucu titizliği ile işleyerek dile getirmeğe ve kaleme almaya çalıştık.

Her kesimin zevkle okuyup sonuna kadar elden bırakmayacağı akıcı bir üslubu, yeni kuşakların anlayabilecekleri sade bir dili, zarafet ve inceliği önceleyerek okuyucuda oluşacak bir tiryakilikle ve onun bam teline dokunmak suretiyle değişik bir atmosferin peşinde olduk.