315,00 TL
214,20 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
100,80 TL
Sahih Tefsir Cilt 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 591
ISBN: 9786056615511
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Ebu Muaz Seyfullah el-Çabukabadi
Ebu Muaz Seyfullah el-Çabukabadi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Sahih Tefsir Cilt 1 Kısa Özet

  Bu çalışma, Allah`ın son rasulüyle gönderdiği hidayet kitabı olan Kur`ân-ı Kerîm`in, hayırlı oluşlarına şahitlik edilen ilk üç asırda nasıl anlaşılıp tatbik edildiğini tespit amacıyla hazırlanmıştır. Zira Kur`ân`ı tefsir etmeye tek yetkili kişi olan Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, onu beyân etmiş, ashâb-ı kiram, Kur`ân`ın nüzulüne şahitlik etmişler, kıraat ve açıklamasını Allah`ın rasulünden öğrenip uygulamışlar ve kendilerinden sonraki tabiin nesline aktarmışlardır. Kur`ân bilgisinin bâtıl anlayışlardan, zayıf ve hurafe bilgilerden uzak kaldığı o asırlar, İslâm tarihinin en parlak, en temiz dönemleri olmuş, sonraki asırlarda ise Kur`ân tefsiri hususundaki yanlışların temel sebeplerini şu iki konu teşkil etmiştir:

  1- Kur`ân`ın "dirayet tefsiri" adı altında şahsî görüşlerle açıklanmaya çalışılması ve içinde bulunululan siyasi veya kültürel atmosferin yahut bağlı bulunulan; akidevî, fıkhî ve ideolojik mezheplerin Kur`ân anlayışına tesir etmesi.

  2- Kur`ân`ın "rivayet tefsiri" adı altında zayıf ve uydurma rivayetlere, isnadı bilinmeyen nakillere dayanılarak açıklanmaya kalkışılması. İslâm dininde bildirilenlere aykırı olarak nakledilen ve Kur`ân ile sahih sünnete arz edilmeyen İsrailiyyât kaynaklı rivayetleri de bu kısımda değerlendirebiliriz.

  İşte bu olumsuz tesirlerden arındırılmış, Sahabe, Tâbiûn ve Tebâu`t-Tabiîn asırlarında malûm olan bir Kur`ân anlayışı tespit etmek gayesiyle bu çalışmayı yapmaya karar verdim. Bu yüzden çok nadir istisnalar haricinde, sonraki asırlara ait yorumlardan kaçınarak, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem`den, sahabeden, tabiûn`dan ve tebâu`t-tabiîn`den yalnızca sahih veya hasen isnadlar ile nakledilmiş olan rivayetlere dayanarak bu kitabı hazırladım. Kur`ân ayetlerinin meallerindeki manâlandırmaları da sözü geçen bu rivayetler ekseninde yaptım. Kitabın girişinde Kur`ân ve tefsirine dair usûlî bilgiler zikrettim. Allah Azze ve Celle`den bu çalışmayı bana ve ümmete faydalı kılmasını dilerim.

  Ebû Muâz Seyfullah Erdoğmuş

  Hicrî 1437 / Mîlâdî 2015 Ankara

 • 1. Hamur

Sahih Tefsir Cilt 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.