sadsad x
asdasd
14,81 TL
11,85 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
2,96 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Rüyaların Yorumu Cilt: 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İnsan Ve Toplum Kitapları
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 9786055465599
Kapak: Ciltsiz
Sigmund Freud
Sigmund Freud
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Rüyaların Yorumu Cilt: 1 Kısa Özet

    6 Mayıs 1856'da Avusturya İmparatorluğu'nun bugün Çekoslovakya'da yer alan Pribor şehrinde doğmuş ve 23 Eylül 1939 yılında İngiltere'de ölmüştür. Psikoanalizn kurucusu olan Avusturyalı nörolog yanlızca psikoloji değil, sanat, eğitim, antropoloji gibi alanları da derinden etkileyen ve gemiş tartışmalar yaratan psikanaliz kuramıyla 20. yüzyıla damgasını vuran düşünürler arasında yer alır.

    "Hastayı konuşturarak tedavi" yöntemini geliştirdi Freud, Hipnozun geliştirici iyileşmeler sağladığını görünce bu yöntemi bıraktı ve psikanaliz tekniğinin temel öğesi olan serbest çağrışım yöntemini geliştirdi. Bu tedavi yönteminde hasta bütünüyle gevşeyerek ve çağrışım zincirlerinin izleyerek düşünce ve anılan arasında dolaşıyor, sonunda kendini rahatsız eden sorunla ilintili bir noktaya geliyordu..

    Hastalar üzerinde çalışmalar sonucunda nevrozun temelinde cinsel çatışmaların yattığı konusundaki inancı pekişti. Hislerin ise çocuklukta yaşanana sarsıcı bir cinsel deneyimden ortaya çıktığına inanıyordu, pek çok hastanından benzer bir öykü dinlemişti. Ama sonra çok önemli bir şey keşfetti hastalarının anlattığı öyküler uydurmaydı ve böyle bir saldırıya hiç uğramamışlardı. Böylece çatışmalarının çocukluktaki cinsel fantaziler üzerine yoğunlaştırdı. 1897'de sistemli biçimde kendi kend,ni analiz etmye başladı ve Odeipus kavramını geliştirdi. Yapıtında rüyaların temel işlevlerinin isteklerin doyurulması olduğunu bu isteklerin rüyada, yoğunlaşmış yada yer değiştirmiş biçimlerde dışa vurulduğunu ve bilinçdışı mekanizmalarla çeşitli simgeler biçiminde ortaya çıktığnı öne sürdü.

Rüyaların Yorumu Cilt: 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.