sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Pucca Kitapları Hangi Türdedir?

Kitaplar; ciltli veya ciltsiz, kapaklı veya kapaksız, baskılı veya baskısız olmak üzere bir araya getirilen yazılı kağıtların toplandığı kaynaklardır. Kitaplar farklı konularda, alanlarda ve incelemeler ile kaleme alınırken her okurun farklı tarzlara ilgi duyması nedeniyle pek çok aynı gibi görünen ama birbirinden tamamıyla farklı konularda yazılmış çeşitleri mevcuttur. Kitaplar genel olarak kültür, sanat, spor, bilim, teknoloji alanlarında yazılırken ders niteliğindeki kitaplar üniversitelerde akademik kitap, lise döneminde sınava hazırlık kitapları olarak adlandırılmaktadır. Akademik ve hazırlık kitapları okumak istemeyen kullanıcılar tarafından ilgi gören kitaplar ise aşağıda listelenmiştir;

 • Roman
 • Öykü
 • Şiir
 • Hikaye
 • Biyografi

Romanlar bol detayların verildiği, betimleme ve açıklamaların çokça yapıldığı uzun kitaplar olurken konu sınırlamasının olmaması romanın çeşitliliğini artırmaktadır. Hikayeler romanlara oranla daha kısa ve betimlemeli kitaplar olurken öykülerde kişi başından geçen olayları istediği şekilde anlatabilmektedir. Biyografi kaynakları başka bir kişinin hayatının detaylı anlatıldığı eserler olurken otobiyografiler ise yazarların kendi hayatlarını anlattığı kitaplardır. Ancak bu ana türlere ek olarak günlük türü de okuyucular tarafından ilgi görmektedir. Pucca kitapları günlük türünde yazılan ve okurların yazarın hayatı ile ilgili bilgiler aldığı kaynaklardır. 2010 yılında yazarlığa başlayan Pucca yaşadıklarını derlediği kitap serisinde okurlarıyla buluşmuş ve özgün dili ile sevilen yazarlardan bir tanesi haline gelmiştir. Günlük türü, yazarın kendi yaşadıklarını abartarak veya olduğu gibi anlattığı kitap türüdür. Yazarlar günlük türünde yazdıkları kitaplarda olayları nereye kadar anlatacaklarına kendileri karar verirken anlatılacak çok fazla konu varsa kitaplar seri halinde ve belirli dönemlerde piyasaya sürülmektedir.

Pucca Kimdir?

Asıl adı Selen Pınar Işık olan yazar, 3 Haziran 1987 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Yazarlığın yanında asıl ününe internet fenomeni olarak kavuşan Pucca, günümüzde çok sayıda kitabı ile tanınan bir kitap yazarı haline gelmiştir. İzmir’de doğan Işık’ın anne ve babası o henüz 8 yaşındayken boşanmıştır. Bir süre annesiyle yaşayan Işık, üvey babasından şiddet görmesi sonrasında kız kardeşiyle birlikte babasının yanına taşınmıştır. Kız lisesinde eğitim aldıktan sonra Ankara’da Gazetecilik bölümünden mezun olan Pucca henüz öğrenciyken radyo programları sunmaya ve montaj yapmaya başlamıştır. Aynı dönemde kendi blog hesabını da açarak yazarlık yapmaya başlayan Selen Pınar Işık, eş zamanlı olarak sosyal medya hesapları üzerinden de yazılar yazarak paylaşmaya başlamıştır. 2010 yılında blog yazılarını kitap haline getirmeye karar veren yazar “Küçük Aptalın Büyük Dünyası” kitabıyla yazarlar dünyasına giriş yapmıştır.

İlk kitabıyla büyük ün kazanan yazarın “Küçük Aptalın Büyük Dünyası” kitabı 2014 yılında “Hadi İnşallah” adıyla sinemaya uyarlanmıştır. Pucca 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017 ve 2019 yıllarında yeni kitapları ile okurların karşısına çıkmıştır. Pucca kitap isimleri aşağıda sıralanmıştır:

Kitaplarını okurlarının beğenisine sunmuştur. Yazarın ilk kitabı “Küçük Aptalın Büyük Dünyası” bir dönem Türkiye’nin en fazla satılan kitaplarından birisi olmuştur. Diğer kitaplarıyla da daha fazla okura ulaşan Pucca tüm kitapları ve yazılarında kişisel hayatını detaylı anlatarak samimiyetini gösteren bir yazar olurken halen aktif yazarlık kariyerine devam etmektedir.

Pucca Kitaplarının Konuları Nelerdir?

Pucca kitapları sırası isimlendirmelerle belli olmaktadır. Yazar kitaplarını “Günlük 1” şeklinde başlatarak “Günlük 7”ye kadar seriler halinde ilerletirken Pucca kitap serisi kendi içerisinde bir bütünü oluşturan ve yazarın kendi hayatını anlattığı eserler haline gelmiştir. Yazarın seri olarak kitapları büyük ilgi görürken aynı zamanda farklı isimlerde çıkardığı ve seri dışı kitapları da büyük ilgi görmektedir. Pucca günlük kitaplarının konuarı aşağıda verilmiştir;

 • Pucca Günlük - 1 Küçük Aptalın Büyük Dünyası: Pucca 1. Kitap yazarın üniversite yıllarında aşık olduğu erkekle ilişkisini anlattığı kitabıdır. İlk ilişkileri anlatan kitap betimlemeleri ve dili ile büyük ilgi görmektedir. Kitap ilk olarak üniversitenin ilk yılında sınıfa girdiğinde fark ettiği ve aşık olduğu çocuk ile ilgili bölümden başlamaktadır. Bu bölümde ikilinin yaşadıkları, aşk hayatları, birlikte geçirdikleri zaman aktarılırken yazarın bu erkekten ayrılması sonrasında girdiği depresyon durumu okuyucu ile paylaşılmaktadır. Öyle ki yazar ayrılık bölümünde okurlarına aşk şarkıları dinleyerek ağladığını, odadan hiç çıkmadığını, sürekli yemek yediğini ve tabi ki kilo aldığından bahsederken bu durumları nasıl atlattığına da bol bol yer vermektedir. Devam eden bölümde daha geçmiş ilişkilerini paylaşmaktadır. İzmir’den neden nefret ettiğini, uyuşturucu kullanan eski sevgilisini, ayrılık ve çocukça davranışlarını anlatan yazar kendisiyle dalga geçtiği kadar hakkında detaylı bilgileri de okurlarına sunmaktadır. Sonraki bölümlerde yeni bir ilişkisinden bahseden yazar eski sevgilisinin en yakın arkadaşı ile yaşadığı ilişkiyi anlatmaktadır. Nasıl birlikte oldukları, yaşananlar, sevgilisinden neden ayrıldığı ve ayrılık aşamalarını detaylandıran yazarın kitabı aşk romanı olarak dikkat çekmektedir. Dili nedeniyle büyük ilgi gören kitap samimiyeti ve rahat yapısı nedeniyle de başta genç okurlar olmak üzere birçok okur tarafından büyük bir ilgi görmüştür.
 • Pucca Günlük - 2 Ve Geri Kalan Her Şey: Pucca 2. kitap yazarın yine ilişkilerinden bahsettiği bu sefer daha da detaylandırdığı kitabıdır. Kitapta Erik ile yaşanan ilişki sonrasında yazarın girdiği depresyon ve durumlardan bahsedilirken aynı zamanda Ceri adındaki yeni hoşlandığı erkek ile arasında geçen konuşmalar ve diğer olaylar anlatılmaktadır. Ceri’ye olan ilgisine karşılık bulamayan yazar onunla birlikte olabilmek için farklı yollar denemiştir. Kitap aynı zamanda samimi diline ek olarak yaşanılan olayların abartılmadan olduğu gibi anlatılması nedeniyle de doğal olarak adlandırılmaktadır. Günlük tarzı nedeniyle sürekli olarak yazarın duygu ve düşüncelerinden izlenilen olayların farklı yönlere evrilmesi de kitabın akıcılığını artırmaktadır.
 • Pucca Günlük - 3 : Allah Beni Böyle Yaratmış: Pucca 3. Kitap yazarın ağırlıklı olarak kendini anlattığı, ilişkilerin başlamadan önce olmasını istedikleri, karakteri, ilişki sırasında yaşanılan olaylara verdiği tepki ve duygu değişimleri, ilişki sonrasındaki hallerini anlattığı kitapta yazar genel olarak kendi hayatından kesitler sunmaktadır. Olaylara yaklaşımı konu edinirken içlerinde geçen bazı olaylarda okuyucular tarafından hayretle karşılanmaktadır. Spor salonundaki muhabbetlerinden hoşlandığı erkeklerle görüşmesi sonrasında onlarla olan düşüncelerini anlattığı kitapta Ankaralı adını verdiği eski sevgilisi ile yaşadığı olayları detaylı olarak anlatmaktadır. Hoca ile kavga ederek sınıftan çıkmaktan Ankaralının sert tavırları karşısında ondan daha fazla hoşlanmasına kadar detaylarla anlatan yazar, Ankaralı ile yaşadığı tüm olayları detaylıca anlatmaktadır. En yakın arkadaşıyla Ankaralı için kavga edip evden kovulmasından, Ankaralının ona ev ayarlayarak birlikte yaşamalarına hatta Ankaralının ona tektaş yüzük almasına kadar çok fazla anı ve hikaye anlatılmaktadır. Kitabının ilk cümlesini Ankaralıya armağan eden Pucca kitabı ‘Sanki seninle büyümemiş onca şeyi yaşamamış hatta hiç tanışmamış gibi’ cümlesi ile başlatmaktadır. Bu cümleyle ne kadar ağır bir ilişki atlattığını belirten yazar yine geçmiş kitaplarındaki gibi olan samimi ve cana yakın diliyle okurlarını kendine bağlamaktadır. Genel olarak yazarın kendi karakterini anlattığı kitap Ankaralı ile olan ilişkide yaşadığı değişimler ve karakter değişikliklerine de önemli ölçüde yer vermektedir.
 • Pucca Günlük - 4 : Ay Hadi İnşallah!: Pucca 4. Kitap yazarın özellikle Ankaralı sonrasında Ceri ile yaşadığı ilişkiyi detaylandırdığı kitapta Ceri’nin garip tavırlarına karşı veremediği tepkilere rağmen üzmemek için söyleyemediklerini detaylıca anlattığı kitaptır. Ceri ile hoşuna giden ve hoşuna gitmeyen tüm durumları anlatan yazar, Ceri’nin ona yaklaşmada zorlanmasına karşılık yazarın Ceri ile birlikte olmak için harcadığı zaman ve çabanın her defasında arkadaşları tarafından bozulması ve Ceri ile yalnız kalamamasını anlatmaktadır. Pucca’nın Ceri’ye olan aşırı duygularının nedenleri de detaylı olarak aktarılmaktadır. Yazarın kendi hayatını anlatmasından keyif alan okurlar olduğu kadar aynı zamanda bu kadar detay verilmesinin doğru olmadığını savunan okurlar da bulunmaktadır. Kitapta anlatılanların yazarın birebir hayatı olması nedeniyle büyük ilgi görmesi kaçınılmaz olmuş ve pek çok kişi kitap ile ilgili olumlu yorumlarda bulunmuştur.
 • Pucca Günlük - 5 : O Adam Buraya Gelecek: Pucca 5. Kitap yazarın Ceri ile aynı evde yaşadığı dönemi ve sonrasını yavaş yavaş anlatmaktadır. Yazar ve Ceri aynı evde yaşarken sürekli olarak arkadaş düğünlerine gitmeleri sonrasında ne zaman evlenecekleri hakkında sorulara maruz kalmakta ve Pucca, Ceri’den kopmaya başlamaktadır. Daha sonrasında Limon adını verdiği birisi ile tanışan yazar ‘Ruh İkizim’ olarak anlattığı Limon ile ilişkisinin detaylarını anlatırken Limondan neden ayrıldığını ve ilişkilerinin neden bittiğini de detaylıca aktarmaktadır. Ceri’nin öncesini ve sonrasını ‘Bir çağ kapandı yeni bir çağ açılıyor’ olarak tabir eden yazar Ceri’ye olan aşkını unutmadığını fark ettiğinde yaşadığı pişmanlıkları da detaylandırarak tüm duygularıyla anlatmaktadır.
 • Pucca Günlük 6: Pucca 6. Kitap yazarın Osi adını verdiği erkekle tanışma ve birliktelik hikayelerini anlatmaktadır. Tanışma anlarında uçakta karşılaşan, daha sonrasında yakın arkadaşının doğum gününde karşılaşan ikili Pucca’nın çok alkol almasının sabahında Osi’nin yanında uyandığı süreci detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Süreç daha sonra Osi’nin buluşma isteği ile devam etmektedir. Osi’nin ‘Şimdi biz neyiz’ diye sorması sonrasında yeni bir ilişkiye başlayan Pucca’nın Osi ile evliliğini konu almaktadır. Evlenme teklifi sonrasında yaşadıkları ve duygularını detaylıca anlatmıştır. Pucca’nın Osman Karagöz ile evliliğini konu etmekte olduğu kitap evlilik sonrasında ikilinin yaşadıklarına da değinilirken yazarın olaylar karşısındaki tüm duygularını yansıtmaktadır.
 • Peki Ya Şimdi? - Pucca Günlük 7: Pucca 7. Kitap yazarın Osi ile evliliği sonrasındaki kavgalarını, tartışmalarını anlatmaktadır. Osi’yle ettiği bir kavga sonrasında kaza yapan yazar, hastanede hamile olduğunu öğrenmektedir. Bunun üzerine annelik duygusuna alışmaya çalışan yazar ve Osi arasındaki tartışmalar sürekli olarak alevlenmiştir. Evin doğacak bebek için yetersiz olduğunu düşünen yazar, Osi ile konuşarak yeni eve taşınmıştır. Ancak yorgunluk ve stresten yeniden hastanelik olan yazar, kitap boyunca Osi ile yaşadığı kavgaları ve laf dalaşını konu edinmektedir. Kitabın ilerleyen kısımlarında ikilinin kavgaları iyice artmaktadır. Öyle ki ikili ilk olarak birlikte uyumaktan vazgeçmiş, daha sonra da Osi eve gelmemeye başlamıştır. Kitabın ilerleyen bölümlerinde Pucca’nın oğlu Batı da dünyaya gelmektedir. Batı’nın dünyaya gelme süreci ve boşanma sürecini de anlatan kitapta genel olarak sert bir dil kullanılmıştır. Pucca, kitabın son bölümünde Batı’ya olan sevgisi nedeniyle yaşadıklarını da anlatmakta ve Batı ile arasında geçen tatlı anılarını kaleme alarak okurlarını mutlu etmektedir.

İlk kitabında lise hayatında yaşadığı aşk olaylarını anlatırken 7. kitabında değişiminden ve hayallerinden bahseden yazar, kitapları ile büyük ilgi uyandırmaktadır. Pucca 8. Kitap merakla beklenenler arasında yerini alırken yazar, herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Pucca “Küçük Aptalın Büyük Dünyası” kitabı ilk çıktığında dönemin kitapseverleri tarafından büyük ilgi görürken ikinci kitap için okurlar yazara ciddi baskılar yapmıştır. Seri olarak duyurulan kitapları okurlar tarafından ilgi gören Pucca daha sonrasında internet fenomeni haline gelmiştir. Pucca Günlük 1 kitabında çocukluk zamanlarını anlatırken Pucca Günlük 2 kitabında üniversitedeki ilk ilişkisine yer vermektedir. Pucca Günlük 7 kitabında ise evliliğinde yaşadığı sancılı dönem ve boşanma aşamasını detaylı olarak anlatmaktadır.

Yazarın kitapları tekli olarak satıldığı gibi Pucca kitapları set olarak da satılabilmektedir. Kendi kişisel hayatını anlatması nedeni ile kitapların sıralamaya uygun olarak okunması tavsiye edilmektedir. 7 kitabının tamamı set olarak alınabildiği gibi bazı kitaplarından oluşturulan 2, 3 ve 4 kitaplık setler de bulunmaktadır. Pucca kitapları oku başlıkları fiziki olarak kitapların satın alınması ile yapılabilirken aynı zamanda yazarın kitapları e-kitap formunda da okunabilmektedir. 

Pucca’nın Kitapları için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur arasında ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içeriğindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur arasındaki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları aynı zamanda içerikteki espriyi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun arasında bağ kurmasını sağlar.

İllüstrasyon, grafik tasarım içinde önemli bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi bazen tasvir etmek, bazen yorumlamak bazen de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği hakkında bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
 • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
 • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
 • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
 • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
 • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.