Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Psikolojik Testler

51,00 TL
40,80 TL

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de *psikolojik testler*, içinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında daha çok diğer ülkelerde geliştirilen testlerin *tercümesi* hareketi olarak başlamış, testler üzerinde geliştirici bir emek ve çaba gösterilmemiştir.

Bugünkü anlamda madde yazma, test düzenleme, uygulama, madde analizi yapma, iyi soruları seçip son testi hazırlama, geçerlik ve güvenirlik ça­lışmasını yapma 1950`li yılların ortalarında başlamıştır. 1950`lerden bu yana geçen sürede ülkemizde ölçme tekniği ve psikolojik testler ve test geliştirme alanlarında önemli kuruluşlar oluşturulmuştur.

Testler konusunda artan talep; psikolojinin, psikolojik testler dalının diğer dallara göre ülkemizde hızlı gelişmesini sağlamıştır. Psikolojik Testler kitabı; *test geliştirme*, *psikolojik testlerin uygun şekilde kullanılması ve elde edilen puanların uygun şekilde yorumlanması*, *psikolojik testler­den özellikle ülkemizde bulunanların tanıtılması* konularına ağırlık vermiştir.

Bu kitap, üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışma, psikiyatri, ölçme ve değerlendirme, program geliştirme, çocuk gelişimi ve eğitimi, mesleki ve teknik eğitim, özel eğitim, sınıf öğretmenliği, sosyal hizmetler ve diğer ilgili bö­lümlerde uygulanan lisans ve kısmen lisans üstü program­larda psikolojik testlerle ilgili okutulabilecek bir *ders kitabı* olarak hazırlanmıştır.