sadsad x
asdasd

Portraits der Osmanischen Sultane / Osmanlı Padişahları Albümü

Kaknüs Yayınları
25,00
17,00
%32 indirim
Portraits der Osmanischen Sultane / Osmanlı Padişahları Albümü Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 78
ISBN: 9789752564282
Boyut: 12 x 0
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Devamı
Kampanya

Portraits der Osmanischen Sultane / Osmanlı Padişahları Albümü Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Portraits der Osmanischen Sultane / Osmanlı Padişahları Albümü Kısa Özet

  Zu den Gemälden…

  Die im vorliegenden Buch dargestellten Gemälde stammen von dem Maler Konstantin Kizikinos aus Kapadağ, der im 18. Jahrhundert als osmanischer Staatsbürger in Istanbul lebte. Er wurde von Sultan Selim III. gebeten, die Portraits der Osmanischen Dynastie zusammenzustellen. Diese Gemälde werden bis heute im Topkapi-Palast aufbewahrt. Nach der Anweisung Mahmud 2. erschienen diese Gemälde erstmals 1815 in J. Young's A Series of Portraits of the Emperors of Turkey from the Foundation of the Monarchy to the Year 1815, Engraved from Pictures Painted at Constantinople Commended under the Auspices of Sultan Selim the Third and Completed by the Command of Mahmud the Second with a Biographical Account of Each of the Emperors (London, 1815). Die Gemälde der Sultane nach der Zeit des Abdulmecid wurden von anderen Malern fertiggestellt.

  **

  Albümde, 36 Osmanlı padişahının resmi, tuğrası, hayat hikâyesi, kronolojik sırayla anlatılmaktadır. Her bir padişahın adı, doğum yeri ve tarihi, sadrazamları, erkek çocukları, kısa bir hayat hikâyesiyle beraber başarıları ve başarısızlıkları anlatılarak babası, annesi, tahta geçme yaşı, saltanat süresi ve bitiş yaşı gibi kısa bilgilere yer verilmektedir.

  Albümde yer alan portreler, Sultan IV. Mustafa’nın portresine
  kadar, Ressam Kapıdağlı Konstantin tarafından yapılmıştır. Kapıdağlı Konstantin, 3.. Selim'in bir portresini yapar ve Padişah bu portreyi çok beğenir. Bunun üzerine Kapıdağlı'ya, 1. Osman’dan itibaren bütün padişahların portrelerini yapmasını sipariş eder.

  3. Selim’in isteğiyle portreler gravürlenmek üzere Londra’ya gönderilir. Bu olaydan kısa bir süre sonra, 1807’de, III. Selim tahttan indirilir ve yerine IV. Mustafa getirilir. Bu arada gravür siparişleri de iptal edilmiş olur. 1808’de bir isyanla tahtan indirilen IV. Mustafa’nın yerine II. Mahmud getirilir ve 1815’te bu projenin yeniden hayata geçirilmesi kararlaştırılır. Portreler İngiltere’de J. Young tarafından kitap hâline getirilerek yayımlanır. Bu kitap hâlen Topkapı Sarayı’nda bulunmaktadır.

  Albümde yer alan padişah portreleri, II. Mahmud zamanında İngiltere’de yayımlanmış olan albümden aynen alınmış, III. Selim’den sonra gelen padişahlar için, farklı ressamların portrelerinden ve fotoğraflarından yararlanılmıştır. Elinizdeki bu kitap, Osmanlı Padişahları hakkında, kronolojik temel bilgileri içeren bir rehber niteliğindedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.