sadsad x
asdasd
12,00 TL
7,80 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
4,20 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Pir Sultan Abdal Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 318
ISBN: 9786059869027
Kapak: Ciltsiz
Mithat Baş
Mithat Baş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Pir Sultan Abdal Kısa Özet

  Pir Sultan Abdal'ı anlamak için onun yetiştiği iklimi iyi tanımak gerekir. Bu nedenle Anadolu'nun Türkleşme ve arasındaki İslamlaşma sürecinin yoğun 11. ve 16 Yüzyıllar arasındaki tarihi olayları hatırlamakta yarar vardır. Bu süreçte Anadolu Abdalları" Anadolu'nun kültürel değişimine öncülük etmiş sosyal gruplardan birisidir. Bu grup içinde de Pir Sultan Abdal önemli bir yere sahiptir.

  Pir Sultan Abdal; Anadolu'da bir Ailevi Türkmen köylü büyük bir saz üstadıve şair, Hacı Bektaş-ı Veli tekkesinde yetişmiş bir şeyh ve Osmanlı düzenine karşı çıkan bir isyan önderidir. Türk Halk Edebiyatının en önemli figürlerinden birisi olan Pir Sultan Abdal şiirlerinde kullandığı akıcı Türkçesi ve işlendiği konularda çok geniş kitlelerin gönlünde taht kurmuş ender kişiliklerden birisidir.

  Akıcı ve duru Türkçe ile yazdığı şiirleri yüzyıllar sonra bile her kuşaktan insanlar tarafından anlaşılabilmektedir. Pir Sultan Abdal şiirlerinde doğa ve insan sevgisini ön plana çıkarmıştır. Bu nedenle de sadece Alevi-Bektaşiler arasında değil çok geniş halk kitleleri tarafından da sevilmiş ve benimsenmiştir.

  Pir Sultan Abdal halk şiirinmizin doruklarından olan ve Anadolu Türkçesinin kurucusu sayılan Yunus Emre'nin izinden gitmiş Karacaoğlan ve Dadaloğlu gibi şairlerle birlikte Türkçe'nin ölümsüzlüğünü sağlayan ozanların öncüleri arasına girmiştir.

Pir Sultan Abdal Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.