sadsad x
asdasd
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 959
ISBN 9789751626196
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
43,20 TL %3
bkmkitap.com
Fiyatı
41,90 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
  • Özbek Halk Masalları Kısa Özet

    Bu kitapta 70 oloğanüstü masal (fantastik masal)'ın Türkçesine aktarılmış metinleri ve motif dizini yer almaktadır. Çalışmanın giriş kısmında Özbekistan'da masal kavramı, masalcılık geleneği masal tasnif denemeleri ve Özbek masallarıyla ilgili bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Masallar metin merkezli bir yönteme göre incelendiği için konular bu kadar üzerinde kısaca durulmuştur. Çalışmanın asıl amacı ve konusu kitabın birinci bölümünde yer almaktadır.

    Bu bölümde uluslararası bir motif katoloğu esas alınarak Özbek masallarının motifleri tespit edilmiştir. Tespit edilen motifler, çalışmanın sonunda dizin halinde verilerek okuyucu için işlevsel olması sağlanmıştır. Bu kitapta sununlan motif dizini; Özbek masalları üzerine bu güne kadar yapılmış çalışmalar içinde en kapsamlı olanıdır. 

    Kitabın ikinci bölümünde Türkiye Türkçesine aktarılmış 70 fantastik (sihirli) masal metni yer almaktadır. Metinlerin aktarımı sırasında masallara özgü dil ve üslup özelliklere dikkat edilmiştir. Beğeniyle okuyacağınızı ümit ediyoruz.

Özbek Halk Masalları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.