sadsad x
asdasd

Osmanlı Devletinin 19. Yüzyıl Körfez Politikası

İraniyat Yayınları

Muzaffer Kural

16,00 TL
11,20 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
4,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Osmanlı Devletinin 19. Yüzyıl Körfez Politikası Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 136
ISBN: 9786058173330
Kapak: Ciltsiz
Muzaffer Kural
Muzaffer Kural
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Osmanlı Devletinin 19. Yüzyıl Körfez Politikası Kısa Özet

    19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu için her alanda problemlerin yoğunlaştığı bir dönem olmuştur. Bu dönem boyunca, Osmanlı Devleti bir yandan diğer devletlerin Körfeze yönelik faaliyetlerini engellemeye çalışırken diğer taraftan da yerel aktörlerle baş etmek zorunda kalmıştır. İngiltere başta olmak üzere bütün batılı güçler, Fars Körfezi ile askerî, siyasî, kültürel ve diplomatik anlamda ilgilenmişlerdir. ABD’nin körfeze olan ilgisi ise diğer devletlerden farklı olarak ABD’nin kuruluş tarihine kadar uzanmaktadır. Nitekim XVIII. Yüzyılın sonuna doğru Amerikan deniz tüccarları Körfez’de görülmeye başlamışlardı.

    Bunun üzerine Osmanlı Devleti’nin bölge ile yakından ilgilenmesi ise sadece reformların bir gereği değil aynı zamanda Vehhabilerin de içinde olduğu aktörlere bir tepki olarak da değerlendirilebilir.

    Bu çalışmanın Osmanlı Devletinin XIX. Yüzyılda Körfeze yönelik politikalarını ve bölgenin gelişmelerini anlamaya, Körfez tarihinin sosyal ve siyasal açıdan biraz daha anlaşılır olmasına katkı sağlamasını umuyoruz.

Osmanlı Devletinin 19. Yüzyıl Körfez Politikası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.