sadsad x
asdasd

Ortadoğu’da İdeolojik Bunalım

Hemen Kitap

Sabahattin Şen

13,89 TL
9,31 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
4,58 TL
Ortadoğu’da İdeolojik Bunalım Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Ortadoğu Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9789756178225
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Sabahattin Şen
Sabahattin Şen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ortadoğu’da İdeolojik Bunalım Kısa Özet

    Modern zamanların değişim sürecine çeşitli nedenlerle bazı toplumlar rötarlı bir şekilde katıldı. Bu toplumlar, değişim için başka bir modele bakışlarını çevirirken, dramatik birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır.

    Baas`ın fikir babası Mişel Eflak, 1940`lı yılların başında mutsuz bir bilinç eşliğinde Arap dünyasına baktığında, bu ulusun bir "Diriliş"e ihtiyacı olduğuna kanaat getiriyordu. Eflak`a göre, "Diriliş", bir toplumsal rönesans ve Arap birliğinin kurulması sonucu sağlanabilirdi. Bunu sağlayacak bir araç olarak gerekli olan ideoloji ise Arap ulusunun kendi koşullarından hareketle özgün bir ideoloji olmalıydı. Batı dışı coğrafyada bulunan ve gelişme sorununu çözmeye çalışan bir çok toplumda olduğu gibi Suriye`de de ortaya çıkan sonuç, melez bir ideoloji olmuştur.

    Evrensel siyasal düşünce akımlarından yapılan seçmeler ile yerel kültürün karışımı olan Baas ideolojisinin neden bir tür "melez ideoloji" olarak ortaya çıktığı ve daha sonra nasıl ideolojik bunalıma dönüştüğü, bu çalışmada üzerinde ağırlıklı olarak durulan bir konudur.

  • 2. Hamur

Ortadoğu’da İdeolojik Bunalım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.