Orta Asya Cumhuriyetleri ve Türkiye

Ekin Basım Yayın

Ahmet Şahin

39,00 TL
35,49 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
3,51 TL
Orta Asya Cumhuriyetleri ve Türkiye Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Tarihi Araştırma Kitapları
Sayfa Sayısı: 92
ISBN: 9786053270669
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Ahmet Şahin
Ahmet Şahin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Orta Asya Cumhuriyetleri ve Türkiye Kısa Özet

    Sovyetler Birliği`nin dağılmasından sonra Orta Asya ve Kafkasya`da bağımsızlığını kazanan Cumhuriyetlerle var olan tarihi ve kültürel ilişkiler farklı bir boyut kazanmıştır. Bağımsızlıkların ilan edilmesinden sonra, mevcut kısıtlı ilişkiler, siyasi ve onun ardından ticari ilişkiler şeklinde gelişme göstermiştir.

    Sovyetler Birliği`nin dağılmasından sonra ortaya çıkan Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan. Türkmenistan ve Tacikistan Cumhuriyetleri hemen her alanda ve özellikle de iktisadi anlamda "geçiş ve uyum" süreci yaşamış ve bugün bağımsızlıklarının 22. yılını geride bırakmışlardır.

    Bahsettiğimiz bu geçiş süreci, her alanda olduğu gibi ilgili ülkelerin merkezi sosyalist plana dayalı bir ekonomiden, pazar ekonomisine uyumunu ve dönüşümünü gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, bağımsızlığını kazanmış olan bu Cumhuriyetler ekonomik yapılarını 21. yüzyıl piyasa ekonomisi çerçevesinde yeniden inşa etmişlerdir. Pazar ekonomisine uyum sürecinde mali yapıdan vergilemeye, üretimden pazarlamaya, kadar birçok alanda reformlar yapmaktadırlar. Tüm bu yenilikler yapılırken şüphesiz Türkiye ile olan ticari ve ekonomik ilişkiler arttırılmakta, bu alanlarda anlaşmalar yapılarak tecrübe ve deneyimler karşılıklı aktarılmaktadır. Ancak tüm bu reformların uygulamaya konması ve sonucunun alınması için bu ülkelerin zamana ihtiyaçlarının olduğu bir gerçektir. Geçen zaman diliminde alınan yol, bu bağlamda ümitli olmamız gerektiğini fısıldamakta, her alanda tesis edilecek sinerjiyle Orta Asya ve Avrasya ülkeleriyle geleceğe hep birlikte daha güçlü yürüyebileceğimizin de işaretlerini vermektedir.

  • 1. Hamur

Orta Asya Cumhuriyetleri ve Türkiye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.