sadsad x
asdasd
Orhan Seyfi Orhon Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 281
ISBN: 9789751621450
Kapak: Ciltsiz
Ali Donbay
Ali Donbay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Orhan Seyfi Orhon Kısa Özet

  Türk Edebiyatı Tarihi'nde genellikle 'Beş Hececiler' veya 'Hecenin Beş Şairi' adı verilen yanlış bir gruplandırma içerisinde değerlendirilen Orhan Seyfi Orhon (1890-1972) , yalnızca şairliği ile tanınmakla birlikte, Türk mizahına önemli katkılarda bulunmuş ve yayınladığı dergi ve gazetelerle Türk basınına büyük emek vermiş bir gazeteci yazardır.

  Dört bölümden olaşan bu eserin Birinci Bölümünde Orhan Seyfi Orhon'un hayatı çeşitli başlıklar çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci Bölümde Babıali'de uzun yıllarını geçiren Orhan Seyfi'nin çıkardığı gazete ve dergiler tanıtılmıştır. Üçüncü Bölümünde fikri ve edebi şahsiyeti üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, Orhan Seyfi'nin manzum ve mensur bütün eserleri değerlendirilmiştir.

  2. Meşrutiyet yıllarında yazdığı ilk şiirlerinde terkipsiz bir dil kullanaka dikkatleri üzerine çeken ve adını önce Fırtına ve Kar ile duyuran Orhan Seyfi, Ziya Gökalp'ın işaretiyle aruz vezninden heceye geçen ilk şairlerdendir.

  Orhan Seyfi, Yeni Lisan prensiplerine ve Milli Edebiyat Akımı ilkelerine sonuna kadar inanmış, Cumhuriyet döneminde yine şiir yazmakla birlikte, hiçbir edebi harekete katılmadan bağımsız bir şahsiyet halinde sanat ve edebiyat hayatını sürdürmüştür.

Orhan Seyfi Orhon Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.