sadsad x
asdasd

Notos Öykü Dergisi Sayı: 76 Haziran-Temmuz 2019

Notos Öykü Dergisi

Kolektif

21,00 TL
17,85 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
3,15 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Notos Öykü Dergisi Sayı: 76 Haziran-Temmuz 2019 Hakkında Bilgiler
Türü: Periyodik Edebiyat Kitapları
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 3990000047998
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Notos Öykü Dergisi Sayı: 76 Haziran-Temmuz 2019 Kısa Özet

  • Zadie Smith: *İyimserlik ve Umutsuzluk Üstüne*
  • Romancının Lügati: Byatt, Cixous, Keret, Mendelsohn, Stamm, Lethem, El Asvani

  Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Fransız yazar Georges Perec’e yöneliyor. Georges Perec çağının bütün edebi türlerini ve imkânlarını kat ederek oluşturduğu eserleriyle 20. yüzyılın eşsiz yazarlarından biri. Hiçbir eseri birbirine benzemiyor ama her biri de ötekilerle diyalog içinde. Perec bu devasa külliyatı dört başlık altında topluyor: sosyolojik, otobiyografik, oyuncu, romansal. Bu dört kategorideki hemen hemen bütün eserlerini özenli çevirilerle Türkçede okuyabilmemiz de anlamlı. Çünkü Perec’in önemli bir etkisi de oldu Türkçe edebiyatta, getirdiği biçimsel yeniliklerle ve dil üzerine düşündürdükleriyle. Notos da hazırladığı bu dosyayla çağla hâlâ diyalog içinde olan Perec edebiyatının envanterini çıkarmaya çalıştı. Dosyada Harry Mathews, Armağan Ekici, Enis Batur, Cem İleri ve Selahattin Özpalabıyıklar’ın yazıları, Ayberk Erkay’ın bir kolajı ve Seda Mit’in bir deseni yer alıyor.

  Notos’un bu sayısında yarım asırlık edebiyat ve çeviri tecrübesini, edebiyat duyarlılığını, metne ve dile dair notlarını çevirgen uslübuyla yeni kitabı Bir *Çevirgen*in Notları’nda buluşturan Celâl Üster’le bir söyleşi var.

  Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Rita Ender okunmazsa olmaz gördüğü kitapları; Banu Özyürek de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

  Onur Çalı ve Fulya Kılınçarslan kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

  Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Leonora Carrington, Can Çalıcı, Remzi Karabulut, Oğuz Tecimen, Nurhan Şahinkaya, Mehmet Kavuk, Alphan Akgül, Suna Dirikan, Ceren Tan, Cihan Çakan, Yakup Yılmaz, Eser Kuru, Atakan Boran, İlay Bilgili.

Notos Öykü Dergisi Sayı: 76 Haziran-Temmuz 2019 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.