sadsad x
asdasd
Neyli ve Divan'ı Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 391
ISBN: 9799751617735
Kapak: Ciltsiz
Sadık Erdem
Sadık Erdem
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Neyli ve Divan'ı Kısa Özet

  18. yüzyıl Türk Edebiyatı'nın önemli simalarından Mirza-zade Ahmed Neyli (H. 1084-1161 /M. 1673-1748), Dördüncü Mehmed, İkinci Süleyman, İkinci Ahmed, İkinci Mustafa, Üçüncü Ahmed ve Birinci Mahmud devirlerinde yaşamış olan alim şairlerimizdendir. Neylî, yaşadığı devrin şairleri arasında birinci sıralarda yer almasa da Nedim ve Nabi'nin takipçisi durumundadır.
  Bu araştırmada, Neylî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkındaki inceleme ile Dîvân'mm tenkidli metni yer almaktadır.

  Neylî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkındaki inceleme, kaynaklarda bulunabilen bilgilerin tahlil ve terkibi neticesinde hazırlanmıştır.

  Divan'in tenkitli metninin hazırlanışında, yapılan araştırmalarda kütüphane kataloglarında görülebilen 19 yazma nüshasına müracaat edilmiş, nüshalar arasında müellif hattı ile yazılmış olanına rastlanmamıştır. Bu nüshalardan istinsah tarihleri eski ve klasik divan tertibine uygun olan 10 tanesi karşılaştırmada kullanılmıştır. Karşılaştırmada kullanılmayan diğer 9 nüsha ile Neyli'nin şiirlerinin bulunduğu yazma şiir mecmuaları da tek tek gözden geçirilmiştir. Bunlarda, tenkitli metindekilerde bulunmayan, herhangi bir manzumeye rastlanılmamıştır. Böylece mümkün olduğunca tam bir metin elde edilmeye çalışılmıştır.

Neyli ve Divan'ı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.