Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Müziğin Heyecan Verici Eğlenceli Gerçekleri

280,00 TL
140,00 TL

Peterson kitabında, müzik dünyamızın kökenleri hakkında fikir vermek için bir dizi şaşırtıcı gerçekleri, tarihi hikâyeleri ve ender bulunan bilgileri akıllıca bir araya getiriyor. vokalistlerin melodide, ritim gitaristlerin akorlarda, basçıların armonik kurulumda ve perküsyonistlerin ise ritimdeki ustalıklarına dikkat çeken belirlemelerde bulunuyor. Müzik öğretmenlerinin bazılarının gelişmiş nota okuma becerilerine, bazılarının kulaktan çalma becerilerine yönelik tespiti Peterson’un aynı zamanda iyi de bir gözlemci olduğunu gösteriyor.

Peterson’un önemli gözlemlerinden birisi de, sınıflarda müzik öğretmenlerinin asla bilmediği ve hiç deneyimlemediği sitillerde çalgı çalan üstün yetenekli öğrencilerle karşılaştıklarıdır. Bu üstün yetenekli öğrencilere müzik öğretmenlerinin küstahça öğretmeye devam ettiklerini de espriyle karışık belirten Paterson, aslında bu tespitiyle çok önemli olan bir noktaya dikkat çekmiştir; O da şudur ki, müzik öğretmenlerinin kendilerinden çok daha yetenekli öğrenecilerle karşılaştıklarında onlara gerekli saygıyı göstermeleri ve bilmedikleri bu çalgı üzerinde ahkâm kesmemelerinin farkında olmalarının gerekliliğidir.

Peterson, kendi meslektaşlarıyla farklı deneyimlerde bulunmuş ve öğretirken bunu nasıl daha zevkli hale getirebileceği yönünde fikirler geliştirmiştir. İşte bu kitap, onun geliştirmiş olduğu fikirlerinin bir ürünüdür. 2015 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevim sırasında düzenlemiş olduğum sempozyuma Peterson’ı davet ettiğimde onun öğretirken nasıl eğlendirdiğine bizzat şahit olmuştum. Peterson’la 2015 yılında Hong Kong’da bir bilimsel toplantıda aynı oturumda tanışmış ve ard arda sunum yapmıştık. Onun müzik bilgisini sunarken nasıl eğlendirici bir üslûp kullandığını orada da görmüş ve çok etkilenmiştim. Kitabın Türkçe’ye çevrilmesi için göstermiş olduğu anlayış nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum. Peterson’ın kitabını Türkçe’ye çevirmek ve okurların beğenisine sunmaktan son derece mutluyum. Zevkle okuyacağınızı ve okurken eğleneceğinizi umut ediyorum.

Mustafa Hilmi Bulut