sadsad x
asdasd
13,00 TL
10,40 TL
%20 indirim
Musa'nın Gül'ü Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786056623462
Kapak: Ciltsiz
Ergün Poyraz
Ergün Poyraz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Musa'nın Gül'ü Kısa Özet

  Bu mesaj yargı mensuplarına;

  Yazar Ergün Poyraz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında *Musa’nın Gülü* isimli kitap yazdı. Cumhurbaşkanı Gül tazminat davası açtı. Ankara 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi Abdullah Gül’ün tazminat istemini reddetti ve temyiz aşamasında *karar düzeltme yoluna* gidildi. HSYK’nın yeni yapısı ve Yargıtay’a yapılan yeni atamalar sonrasında Poyraz 15 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Kararı, bu köşede *Yargıtay’da 10 ayda ne değişti?* diye yorumlamıştım. Avukat Hüseyin Buzoğlu, kararın Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılığını öne sürdü ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Mahkeme, geçen hafta yazarın tazminat ödemeye mahkum edilmesinin Anayasal sözleşmeye aykırı olduğuna, yargılamanın yenilenmesine karar verdi.

  Kararda, yazar aleyhine tazminata hükmedilmesi, *ifade özgürlüğünü ihlal* olarak yorumlandı, Abdullah Gül’ün sert bir şekilde eleştirilmesinin Anayasal hak olduğu belirtildi. Kararda siyasetçileri de yakından ilgilendiren *Demokrasinin asıl işlevinin haber, bilgi ve eleştirilerin özgürce dile getirilmesi için uygun ortam yaratılmasıdır* değerlendirmesi yapıldı.

  *Ergenekon kumpası* uygulanan isimlerden birisi de Avukat Hüseyin Buzoğlu’ydu. Bu önemli davayı kazandıktan sonra Buzoğlu’yla konuştuk, *Bu karar, ülkemizde basın özgürlüğü ve demokrasi konusundaki yoğun tartışmalara katkı sağlayacağı gibi, Türk Milleti adına karar veren hakimlerin, bağımsızlık ve tarafsızlıklarından asla taviz vermemeleri gerektiği hakkında da emsal niteliği taşıyor* dedi.

  - 15 Aralık Saygı Öztürk / Sözcü

  *Siyasilere yönelik bilgilendirme ve eleştirilerin cezalandırılmasının ‘caydırıcı etki’ doğurarak toplumdaki farklı seslerin susturulmasına yol açabileceğini ve cezalandırılma korkusunun, çoğulcu toplumun sürdürülebilmesine engel olabileceğini belirten Anayasa Mahkemesi, somut olayda başvurucunun tazminat ödemesine karar verilmesinin, demokratik toplum bakımından varlığı zorunlu olan eleştiri ortamına zarar verebileceğini ifade etmiş, kararla Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmiştir.*

  - Anayasa Mahkemesi İnternet Sitesinden

Musa'nın Gül'ü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.