sadsad x
asdasd

Muhaceretten Bir Haykırış: Vatan

Gece Kitaplığı

Ümit Akın

73,50 TL
47,78 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
25,73 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Muhaceretten Bir Haykırış: Vatan Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 468
ISBN: 9786257342469
Kapak: Ciltsiz
Ümit Akın
Ümit Akın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Muhaceretten Bir Haykırış: Vatan Kısa Özet

  Azerbaycan muhaceret edebiyatı; bağımsızlığa alışkın bir halkın, vatanlarında susturulmuş ve milli değerlerinden yoksun bırakılmak istenmiş olan seslerin, gurbetteki aksi sedası olarak ortaya çıkmıştır. Bu yansımalar şiir, öykü, dram ve ilmî-nazarî yazılar olarak kendini gösterir. İşte Azerbaycan muhaceretinin önemli şairleri arasında yer alan Hamit Dönmez de vatanından ayrı kalmak zorunda olmanın acısını bir ömür hisseden ve çığlığını şiirleriyle haykıran şairlerden birisidir. O, ömrünün son altmış altı yılını Türkiye’de geçirmiş, bağımsız Azerbaycan davasını buradan sürdürmüştür.

  Bugüne kadar hakkında bir iki kısa yazı dışında çalışma yapılmayan Hamit Dönmez’in şiir birikimi oldukça önem arz etmektedir.

  Azerbaycan muhaceretinde isminin çok da zikredilmemesi bizi bu çalışmayı yapmaya yöneltmiştir. Azerbaycan’dan getiremedikleri ve kaybettikleri dışında binden fazla şiiri bulunan şair, Azerbaycan muhacereti edebiyatında en üretken şairleri arasında yer alır.

  Böylesine üretken bir şairin bir iki kısa yazıyla geçiştirilmiş olması, Azerbaycan edebiyatı çalışan biri olarak bizi çok üzmüş, vatansız geçen 66 yılın ağırlığını ve edebiyat dünyasına tanıtma sorumluluğunu üzerimize yüklemiştir.

Muhaceretten Bir Haykırış: Vatan Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.