Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Mevlana`dan 101 Bilgelik Hikayesi

18,00 TL
15,30 TL

Hz. Mevlana`nın en büyük eseri olan Mesnevi aynı zamanda sahip olduğumuz edebi kültürümüzün temel kaynaklarından biridir...

Tamamı 6 cilt olan Mesnevi, 26.000 beyit yani 52.000 satırdan oluşur. Mesnevi`de Hz. Mevlana; anlatmak istediklerini yer yer hikayeler şeklinde ifade etmiştir.

Ancak bu hikayeler çoğu zaman iç içe anlatıldığı için okuyanın hikayeyi ve hikayede verilmek isteneni kavraması oldukça zordur.

İtinalı bir çalışmanın ürünü olan elinizdeki bu kitap Mevlana’nın Mesnevi’sinde geçen en güzel bilgelik hikayelerini içerir.

Yapmış olduğumuz itinalı çalışma ile meydana gelen bu kitabı okuyan herkes; 6 cilt, 52.000 satır ve yaklaşık 2.300 sayfa olan Mesnevi`deki en güzel seçme hikayeleri okuma imkanı bulmuş olmaktadır.

Gözyaşı Bedava

Arabın biri çölde, önünde yatıp uzanmış bir köpeğin başucunda ağlıyor, feryad-u figan ediyordu. Oradan geçmekte olan bir derviş bunun sebebini sordu.

Arap: Bu önümde yatan benim vefakar köpeğimdir. Beni çok korudu, gittiğim her yerde yoldaşım oldu, benim için av yakaladı, şimdi ise açlıktan ölmek üzere dedi.

Adam: *Nesi var? Hasta mı oldu yoksa yaralandı mı?* dedi.

Arap: *Yok! Açlıktan bu hale geldi,* dedi.

Adam, Araba dönüp sırtında taşıdığı heybede ne olduğunu sordu.

Arap: *Kendim için ekmek ve katık var.* dedi.

Adam: *Niçin köpeğin kurtulması için bir miktar kendi yiyeceğinden vermiyorsun?* dedi.

Arap dik bir sesle: *Aaa! Ben ekmeği köpekten çok severim, ona para veriyorum. O kadar da bağışlayıcı değilim. Parasız hiç kimseye ekmek vermem. Ekmek parayla ama gözyaşı bedava.* dedi.