sadsad x
asdasd

Mehmed Uzun Anlatıyor - Çocukluğu Çok Kültürlüğü Aşka Bakışı Eserleri

Do Yayınları
7,41 TL
5,56 TL
%25 indirim
Mehmed Uzun Anlatıyor - Çocukluğu Çok Kültürlüğü Aşka Bakışı Eserleri Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografi-Otobiyogafi Kitapları
Sayfa Sayısı: 57
ISBN: 9786059183130
Kapak: Ciltsiz
Zarathustra Gabar Çıyan
Zarathustra Gabar Çıyan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Mehmed Uzun Anlatıyor - Çocukluğu Çok Kültürlüğü Aşka Bakışı Eserleri Kısa Özet

  Mehmed'in kendisi, çocukluğunda, ailesinin, evin dışındaki bahçede nasıl toplandığı, babasının bağdaş kurarak oturup kaval çalıp, klasik Kürt destanlarından dizeler söylediğini, anlatırdı. Söz konusu o klasik anlatılar için, bir modern roman edebiyatı yoktu ve bu türden edebiyat türü için, bir edebi dilden bahsetmek de zordu. Bu, Mehmed'in görevi oldu. Öyle ki kendisi bu görevi, bu dili geliştirmek amacıyla, kendisine vermiş oldu.

  Kendisi, 1977'de İsveç'e mülteci olarak geldi ve uzun bir süre Stockholm dışında, Sundbyberg'de yaşadı. Mehmed sürekli olarak içinde bulunduğu durumun ne anlama geldiğini düşünüyor, değerlendiriyordu. Onunla en son "Karolinska Hastanesi"nde (Stockholm) görüştüğümde, yatağının başucundaki masada, tipik olacak ama, Edward Said'in sürgünde yazdığı deneme kitabı vardı.

  Sürgün, Mehmed için, kesinlikle olumsuzluk anlamı taşımıyordu. Burası, kendisine yeni perspektivler sundu. Kitaplarla yakın bir ilişki, arkadaşlık kurdu. Yazarlık için yeni ilişkileri sağladı ve tüm bunlar net olarak bir gerçeğe, edebiyata sınıf koymanın imkansız olduğuna işaret ediyordu. Bu arada, sürgün yaşamının, kaçınılması zor, sonu gelmez özlemlerle dolu; insanların şekillendiği, yaşanılan eski yıllara, yerlere ve lişilere olan hasretle yüklü olduğunu da söylemek gerek.

  Jan - Erik Pettersson  Gazateci - Yazar

Mehmed Uzun Anlatıyor - Çocukluğu Çok Kültürlüğü Aşka Bakışı Eserleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.