sadsad x
asdasd

Mehmed Akif Ersoy Kavaid-i Edebiyye

Büyüyen Ay Yayınları
20,00 TL
15,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,00 TL
Mehmed Akif Ersoy Kavaid-i Edebiyye Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9786059268561
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mehmed Akif Ersoy Kavaid-i Edebiyye Kısa Özet

    Darülfünun’daedebiyat dersi okutmuş olan (1908-1913 ) Mehmed akif, ders notlarını Kavaid-i Edebiyye adıyla kitaplaştırmak için bir girişimde bulunmuş, fakat her nedense bu girişim ilk formanın basımıyla sınırlı kalmıştır. Basımı yarım kalmış bu kitapta yayınlanan yazılar -biri hariç- daha önce Sırat-ı Müstakîm ve Sebîlü’r-Reşad dergilerinde yayımlanmıştır. Metin, edebiyatın teorik bazı meseleleriyle ilgili olarak akif’in edebiyat teorisi alanındaki bilgi birikimini ve görüşlerini yansıtmaktadır.

    Kavaid-i Edebiyye’nin basımı yarım kalmışsa da akif’in edebiyat, dil, eğitim (maarif) vb. konulardaki görüşlerini dile getirdiği birçok yazısı bulunmaktaydı. akif’in kalem oynattığı birçok konu içinde sadece dil, edebiyat ve eğitim konulu makaleleri aynı başlık altında toplayan elinizdeki çalışma, Yusuf Turan Günaydın tarafından hazırlanmıştır. Bu çalışmayla akif’in yarım kalmış bir eseri, benzer konulardaki yazıları bir araya getirilerek bir bütünlük içinde okuyucuya sunulmuş olmaktadır.

    Çalışmada akif’in edebiyat, dil, maarif (eğitim-öğretim), tasavvuf, Hind, Arap, Fars ve Batı edebiyatları hakkında yazdıkları yeni bir düzenlemeyle daha bir görünür kılınmaktadır. Bu görünürlüğü artıran hususlardan biri de dergilerde çoğu zaman genel başlıklar altında yer verilen bu yazılara konuyu net bir biçimde yansıtan başlıklar / alt başlıklar konularak yer verilmesidir. Dolayısıyla basımı yarım kalmış bir eseri tekmil hale getirme amacını taşıyan bu çalışma akif hakkında yapılacak çalışmalara da ivme kazandıracaktır.

Mehmed Akif Ersoy Kavaid-i Edebiyye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.