Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Matematik Okuryazarlığı El Kitabı

20,00 TL
16,00 TL

Her türden öğretim programının en temel amacı bireyi hayata hazırlamak ve onun yaşamını kolaylaştırmaktır. Matematik özelinde okullarda öğrenilen matematiğin de yaşama yansıması ve yaşam kalitesini artırması beklenir. Okullarda verilen öğretimin yaşama yansıması, bilginin beceri ile bütünleştirilmesi halinde mümkün olur.

Matematik okuryazarlığı kavramı okul matematiği ile yaşam arasındaki kopukluğun artması üzerine bu derde bir çare olmak üzere ortaya çıkmıştır. PISA değerlendirmeleri ile iyice gün yüzüne çıkmış eğitim-öğretim dünyasındaki haklı yerini almıştır. Amacı öğrenilen matematiğin olabildiğince yaşama, ekonomiye yansımasını sağlamaktır. Bundan ötürü bilgiden çok beceriye odaklanmaktadır. Burada hareket noktası çağımızda bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu, başta internet kaynakları olmak üzere bir çok veri kaynağından bilgiye ulaşılabildiğidir, öğretimde önemli olan husus bilgiyi beceriyle bütünleştirmektir.

Bu kitap, toplumu tümüyle ilgilendiren bir kavram olarak matematik okuryazarlığını ele almaktadır.

Kitabın 1. ve 2. bölümlerinde matematik okuryazarlığı kavramının anlamı ve gerektirdiği temel yeterliklerin neler olduğu açıklanmıştır. 3. ve 4. bölümlerinde ise halk arasında yeni nesil soru yada beceri temelli soru olarak bilinen matematik okuryazarlığı sorusu hazırlama ve matematik okuryazarlığı yeterliliklerini öğretim içinde kazandıracak şekilde bir öğretimin nasıl olacağını açıklayan öğretim düzenleme tekniklerine yer verilmiştir. Beşinci. bölümde matematik okuryazarlık yeterlilikleri dikkate alınarak hazırlanmış üç tane ders planı örneği verilmiştir. Ders planlarını izleyen kısımda yine ders planlamada yardımcı olmak üzere bilginin derinleştirilmesinde kullanılabilecek, her biri farklı konuda on ayrı uygulama örneği verilmiştir. Kitabın 6. bölümünde yirmibeş tanesi çoktan seçmeli, yirmibeş tanesi açık uçlu olmak üzere elli tane okuryazarlık sorusu verilmiştir. Bu soruların iki amacı vardır. İlki soru türlerine örnek vermek, ikincisi ise öğrencilerin matematiksel yeterliliklerindeki performanslarını belirlemede yararlanılabilmektir.

Başta öğretmenler, öğretmen adayları olmak üzere tüm ilgilenenlere ve bu yolla ülkemiz eğitim sistemine yararlı olması en içten dileğimdir.