sadsad x
asdasd
23,15 TL
18,75 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
4,40 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Mardin'de Değer Algısı Hakkında Bilgiler
Türü: Kültür ve Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 348
ISBN: 9786056532818
Kapak: Ciltsiz
Akif Akto
Akif Akto
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mardin'de Değer Algısı Kısa Özet

    Etnik ve dinî kimlikler karşılıklı gereksinimlerinden dolayı bir yandan kültürel ve sosyal alışverişlerde bulunurken, öte yandan kültürel ve sosyal farklıklarından dolayı birbirlerini dışlamakta, aralarına sınırlar koymaktadır. Bu sınırlar etnik ve dinî kimlikler arasında çatışmalara, toplumsal bellekte kısa vadede onarılamaz yaraların açılmasına neden olabilmektedir. Ancak etnisite ve din ile ilgili konular incelendiğinde, insanlar arasındaki bu sınırların kaçınılmaz ve statik olmadığı bilinmektedir.

    Farklı kimlikleri tanımayı ve tanıtmayı amaçlayan, bu nedenle ‘farklı olanın bilgisi’ ya da ‘öteki insanların dünyaları’nı inceleyen ilmî disiplin olarak da tanımlanabilen saha araştırmaları ve bu araştırmaların nesnesi olan etnik ve dinî kimliklerin içine girerek ve onlarla aynı toplumsal koşullarda yaşayarak –bazen içerde olup dışarıdan bakarak, bazen de dışarıdan içeriye bakarak- o kimlikleri tanımaya ve anlamaya çalışır. Bu bağlamda çalışma, etnik ve dinî kimliklerin değer algılarını çeşitli değişkenler açısından ortaya koymayı amaçlar. Ayrıca eser, Türkiye sınırları içinde farklı ögeler ile zengin bir yapı oluşturan kimliklerin etnik, dinî ve sosyo-kültürel değerler açısından genel olarak tercihlerinin çeşitliliği ile ilgilidir.

    Ortak etnik, dinî ve sosyo-kültürel kimlik boyutları ve bu kimliklerin özellikle değerler açısından algılarının belirlenmesi bize, zengin bir mozaik özelliğine sahip Türkiye’nin (Mardin İli Örneğinde) değer algılarını daha net ve karşılaştırmalı bir resmini sunması bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Mardin'de Değer Algısı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.