sadsad x
asdasd

Makedonya Siyasetini Anlama Kılavuzu

Seta Yayınları

Nedim Emin

13,89 TL
10,00 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
3,89 TL
Makedonya Siyasetini Anlama Kılavuzu Hakkında Bilgiler
Türü: Siyaset Bilimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786054023486
Kapak: Ciltsiz
Nedim Emin
Nedim Emin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Makedonya Siyasetini Anlama Kılavuzu Kısa Özet

    Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında gerek hükümetler, gerekse toplumlar arası ilişkilerin derinleştiği günümüzde başta siyasi karar alıcılar, diplomatlar, işadamları ve Stk’lar olmak üzere Türkiye’de Balkanlara bir sebeple ilgi duyan herkesin bölge ülkelerindeki siyasi yapı ve aktörleri iyi tanımalarına ihtiyaç bulunmaktadır.

    Zira-Yunatistan hariç çok partili hayata 1990’lı yılların başında geçen ve demokratikleşme, liberalleşme ve Avrupalılaşma süreçleri halen devam etmekte olan bu ülkelerde siyasi yapı ve aktörlerin etki ve nüfuzu yalnızca siyaset dairesiyle sınırlı kalmamakta, ekonomik ve sosyal hayatın hemen hemen her alanına yansımaktadır. Bu bakımdan, Balkanlar ile ilgili herhangi bir alanda bir proje veya çalışmaya girişmeden evvel bu konularda en azından temel bilgilere sahip olmak esastır. Keza, ülkelerdeki siyasi gelişmeleri yorumlayabilmek ve geleceğe dair isabetli öngörülerde bulunabilmek için siyasi aktörlerin pozisyonları ile aralarındaki fikir ve çıkar çatışmalarının iyi anlaşılması gerekir.

    1991 yılında Yugoslavyadan çatışmasız bir şekilde koparak bağımsızlığını ilan eden tek ülke olmakla beraber halen Balkanların istikrar bakımından en riskli ülkelerinden biri durumundaki Makedonyanın ele aldığı bu ciltte ülkenin siyasi yapısı ve siyasi aktörleri ile beraber siyaseti doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen dini siyasi unsurlar medya ve iş çevreleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Bağımsızlık sonrasında Makedonya özellikle Yunanistan ile isim konusunda yaşadığı sorunlar ülkenin iç siyasetine tesir en önemli meselelerden biri olmuştur. Bununla birlikte Makedon ve Arnavutlar ile yaşanan etnik mücadele de ülkedeki siyasi gündemi belirlemektedir. Ancak son yıllardea iç ve dış politikada yaşanan sorunlara rağmen karar alıcıların ekonomiyi siyasetin merkezine oturtmaya çalıştıkları görülmektedir. Hazırlamış olduğumuz bu kitap Makedonya`daki güncel siyasetin ülkemizde daha iyi anlaşılmasına ve bu ülkeye ilişkin bundan sonra yürütülecek çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Makedonya Siyasetini Anlama Kılavuzu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.