Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Mahmut Dikerdem Eserler

50,00 TL
35,00 TL

Büyükelçi, Barış Derneği Başkanı Mahmut Şerafettin Dikerdem`i 3 Ekim 1993`te kaybetmiştik. Barış Derneği tarafından hazırlanan bu derleme kaybımızın 20.yılında onun yaşamına, mücadelesine, anısına bir kez daha dokunmak, yaşamı, eserleri ve mücadelesiyle bugünümüz ve yarınımız arasında bağlantı kurmak amacı taşıyor.

Mahmut Dikerdem 1940`lardan 1990`ların başına dek, tüm yaşamı boyunca üretken olmayı sürdürdü. Türkiye`nin önemli aydınlarından biri olan Dikerdem`in lise yıllarından başlayan yazılarını gazete yazıları, kitaplar ve mektuplar olarak okurların ilgisine sunuyoruz. Diplomatlık ve büyükelçilik yaptığı yıllarda edindiği deneyimlere dair kitapları, dış siyasete dair düşüncelerini ve en önemlisi Üçüncü Dünyadan anı, gözlem ve değerlendirmelerini bir araya getirdiği Üçüncü Dünyadan ve Ortadoğu`da Devrim Yılları çalışmaları bu derlemede yer alıyor. Türk dış siyaseti ve diplomasi alanında anılarını derlediği Hariciye Çarkı derlemede yer alan bir diğer önemli eseri.

Mahmut Dikerdem emekli olduktan sonra 1970`lerde birçok aydınla birlikte kurdukları Barış Komitesi Derneği`nde başkanlık görevi üstlendi. 12 Eylül sonrasında yargılandığı Barış Derneği davası savunmalarını Barışın Savunması - Direnenler kitabında bir araya getirdi. Derlememizde yer alan son kitabı Sovyetler Birliği ve sosyalist sistemin dağıldığı dönemde ortaya çıkan düşüncelerle bir polemik niteliği taşıyan, 1990`ların başlarında kaleme aldığı "Tüm Korotiçlere Açık Mektup" isimli yazısını içeren Barış ve Sosyalizm Yazıları da derlememizde yer alıyor. Bu çalışmada ayrıca Mahmut Dikerdem`in konuşmaları ve mektuplarını da bulacaksınız.

Yaşamı ve eserleriyle yarınlara uzanan bir miras bırakan; tüm yaşamı boyunca barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik özlemi içinde düşünen ve üreten bir aydına, Mahmut Bey`e saygılarımızla...