sadsad x
asdasd

Magma Yeryüzü Dergisi Sayı: 37 Haziran 2018

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 127
ISBN 3990000030024
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
bkmkitap.com
Fiyatı
13,86 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
 • Magma Yeryüzü Dergisi Sayı: 37 Haziran 2018 Kısa Özet

  Magma Haziran sayısı güldürüyor

  Magma Haziran sayısında da Türkiye ve dünyadan özgün konuları sayfalarına taşıyor. Bu ayın kapak konusu dünyayı güldüren adam Nasreddin Hoca. Magma'nın haziran sayısında çok özel bir ek var. Magma ekibinin hazırladığı Türkiye'nin Dağları tırmanış rotaları kitabı, yaz döneminde dağlarda tırmanılacak ve doğa yürüyüşü yapılabilecek rotaları anlatıyor.

  Hoca Nasreddin

  O, fıkralarında kendini varken yok gösterir; bu yüzden yüzyıllardır yokken de var olmuştur. O, ölümden sonrasını hayatın içine katar, geçmişte yaşamışların ve gelecekte yaşayacakların ömürleri arasında kanat hafifliğiyle dolanır. O, kurallı düşünmenin düz mantığını, doğanın savrulgan mantığıyla sınar. Dünyayı güldüren Hoca Nasreddin’i zamansız ve mekânsız, yani ölümsüz kılan, belki tam da bu özelliğidir.

  Kalımnos Adası: Son Süngerciler

  Süngercilik büyük işti; hem parası iyiydi hem de sevdası vardı. Şimdilerde üç ya da dört kayık kaldı koca Ege’de süngere çıkan. Magma, binlerce yıldır sürdürülen bir mesleğin, ölüm ve sakatlık pahasına ekmeğini denizden çıkaran son temsilcileriyle buluştu; Niko ve Skevo’nun macerasına ortak oldu.

  Yazı Ve Fotoğraflar: Mert Gökalp

  Galler: Arafta Dönen Tekerler

  Yüzyıllarca maceraperestlerin kılıç kuşanıp girdiği kralın ormanı Coed y Brenin, bisikletçileri ağırlıyor. Galler’in en yüksek dağı Snowdonia’yı çevreleyen milli parkın zorlu patikalarında dünyanın en önemli dağ bisikletçileri yarışmakta. Bu yıl, Birleşik Krallık Donwhill Kupası’nın ilk etabı gerçekleşti.

  Yazı Ve Fotoğraflar: Sinan Çakmak

  Patara: Denizcilik ve ticaretin başkenti

  Eşen Çayı’nın Ksanthos ucunda, doğal limanıyla Lykia’nın Akdeniz’e açılan kapısı Patara, Torosları aşan geçitlerle Anadolu’nun içlerine bağlanıyordu. MÖ 2. yüzyılda yönetimi Rodos’a bırakılan kent özgürlüğüne kavuştuğunda Likya Birliği’ne de başkentlik etme onuruna ulaştı. Tanrı Apollon’un, yılın yarısını geçirdiğine inanılan Patara uzun süre önemini korudu ve MS 2. yüzyılda Likya ulusunun metropolisi ve başrahiplik makamı olarak anılmaya devam etti.

  Yazı: Havva İşkan-Feyzullah Şahin / Fotoğraflar: Kubilay Akdemir

  En Eski Kahinler

  Eski çağlardan beri insanoğlu geleceği öğrenmeyi merak etmiştir; bundan dolayıdır ki fal ve kehanet kavramlarıyla en eski kültürlerden en gelişmiş uygarlıklara kadar her toplumda karşılaşmak mümkün. Anadolu’nun eski uygarlıklarından Hititler de falı günlük yaşamlarının hemen hemen her alanına uygulamıştı. MÖ 2. binyılda bu coğrafyada yaşamış ve büyük bir uygarlık kurmuş Hititler, çoktanrılı bir inanışa (politeist) sahipti. Tanrılarını insan şeklinde düşünüyorlardı. İnanç sistemlerine göre Hitit tanrıları yer, içer, evlenir, öfkelenir, savaşır ve kızarlardı.

  Yazı: Nursel Aslantürk*

  Venüs’e Gitmek Neden Zor?

  Bilimciler Dünya’nın ikizi sayılan gizemli gezegen Venüs’ün zorlu koşullarının üstesinden gelmenin yollarını arıyor…

  Yazı: Mehmet Emin Özel*

  Piyalepaşa’nın Son Öyküsü

  Haliç Tersanesi ile yaşıt bölge, hummalı bir kentsel dönüşüm çabasına sahne oluyor; tarihe karışan mahallenin yerine konut, rezidans, ofis, otel ve alışveriş sokağından oluşan büyük bir proje yükselmekte. İstiklal Mahallesi ya da bilinen adıyla Hacıhüsrev, tüm itirazlara ve tepkilere rağmen son günlerini yaşamakta...

  Yazı: Rıfat Doğan / Fotoğraflar: Fatih Pınar

  Çatalhöyük’ün Kutsal Kuşları

  Çatalhöyük’e ait güncel bulgular kuşların besinden ziyade ruhani işlevleri olduğunu ortaya koydu. EnvIronmental Archeology dergisinin 2018 Ocak sayısında Cornell Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Nerissa Russel’ın açıkladığı bulgular, kuşların neolitik dönem topluluklarının sembolik dünyasındaki önemine ve dini törenlerdeki yerine ışık tutuyor.

  Yazı: Süreyya İsfendiyaroğlu

  Mor Ahrun Manastırı

  Yerel ismi Abdülvahap olan Muşar Dağı’nın (1.360 metre) zirvesinde görkemli bir Süryani manastırının kalıntıları, yakın zamana kadar Fırat Nehri’ni gözlüyordu; şimdi Karakaya Baraj Gölü’ne yukarıdan bakıyor. Manastırın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmese de 5. yüzyıl civarları olduğu tahmin ediliyor. Manastırdan günümüze ulaşan tek yapı olan kiliseyse mimari özelliklerine bakılarak ortaçağa tarihlendiriliyor. Burası 11. yüzyılda önemli bir Süryani bilim merkeziydi. Tarihteki önemli Süryani din adamlarından Malatya Metropoliti İğnatiyos Tlithoyo (ölümü 1094) burada eğitim görmüştü.

  Yazı Ve Fotoğraflar: Bünyad Dinç

   

Magma Yeryüzü Dergisi Sayı: 37 Haziran 2018 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.