Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Luviler - Anadolunun Işık İnsanları

30,00 TL
18,60 TL

Zeki Büyüktanır, doğa ve insan boyuluyla birlikte ele aldığı Anadolu`nun uygarlık tarihine bir yenisini daha ekliyor.
Anadolu`nun ışık insanları dediğimiz Luviler, bilim, felsefe ve sanat alanında gelişmiş kentler kurmuşlar, bölgedeki diğer uygarlıklara da etki etmişlerdir. Luvilerle ilgili araştırma yapıldıkça, Anadolu tarihi ile ilgili pek çok ezberin bozulacağı görünüyor.
Yapılan araştırmalar, arkeolojik kazılar Luvilerin bilinenden daha büyük bir uygarlığa sahip olduğunu göstermektedir. Bilimsel çalışmaların Luvi dilinin Anadolu`nun en eski dili olduğunu kanıtlaması, tarihçilerin Luvileri Troya savaşlarıyla ilişkilendirmeleri gibi daha pek çok sonuç, Anadolu uygarlık tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak boyutlardadır.
Zeki Büyüktanır`ın da bu bilinçle kaleme aldığı çalışmasında ayrıca, İlk Çağ`dan günümüze Anadolu `da hukuk ve sosyal yaşam, insanlık tarihinin gelişim basamakları, İonya, Hitit, Roma, laiklik ile din, Şamanizm ve Türkler, Ahilik, Alevi Bektaşilerde kadın, Kybele, Anadolu`da tiyatro kültürü çağı gibi konuları da bulacaksınız.
Zeki Büyüktanır, Babil`in asma bahçelerinde tanıdığı, Sümer tabletlerinde okuduğu, Homeros`un destanlarında yazdığı insanla olan yolculuğunu, bu kez Anadolu`nun ışık insanlarıyla sürdürüyor.
Ferhat İşlek