sadsad x
asdasd
15,00 TL
10,50 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
4,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Lozan Oyunu Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 159
ISBN: 9786054556243
Kapak: Ciltsiz
Ali Engin Oba
Ali Engin Oba
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Lozan Oyunu Kısa Özet

  Lozan Barış Konferansı veya Resmi adıyla Yakın Doğu Sorunları üzerine Lozan Konferansı (1922-1923) sonunda beş buçuk ay süren diplomatik müzakereler  neticesinde imzalanan Lozan Antlaşması ile Modern Türkiye kurulmuş bugünkü sınırlarımızın  esası tespit edilmiştir. 

  Gerçekte Lozan'da Avrupa'nın Türklerle hesaplaşmasının son tezahürünü görmek mümkündür. Başta İngiltere Fransa ve İtalya olmak üzere I. Dünya Savaşı'nın galipleri bu konferansta Osmanlı Devletiyle hesaplaşmayı gerçekleştirmek istemişler İstiklal savaşı ve sonucunu gözönüne almakta isteksiz davranmışlardır. 

  Türkiye Cumhuriyeti kuruluncaya kadar geçici ve mevzii yardımlaşmalar hariç tutulursa Türkiye ile Avrupa birbirlerine karşı iki güç durumdadır. Avrupalılar Türkleri bir işgalci olarak kabul etmişlerdir. Türklerde özellikle  Osmanlı Devleti gerileme dönemine girdikten sonra Avrupa'yı Osmanlı Devleti'ni yıkarak mirasını paylaşmak için  sabırsızlanan bir topluluk olarak görmüşlerdir. Lozan Antlaşması ile Türkiye ve Avrupa birbirinin karşısına dikilmek durumuna son vermek istemişlerdir. Bu nedenle Lozan Antlaşması'nın asıl önemi Türklerle Avrupa arasında kalıcı bir barışı ünlü"Şark Meselesi"nin bitirilmesini amaçlamasındandır.

  Lozan Antlaşması imzalanışından 90 yıl sonra dahi güncelliğini korumaktadır. İsminden devamlı olarak bahsedilmektedir ve herkesin ilgisini çekmektedir.

  Bu eserin birinci amacı karmaşık bir konferans olan Lozan'ı ve oradaki diplomatik mücadeleyi herkesin anlayabileceği şekilde ortaya koymaktır. 

Lozan Oyunu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.