sadsad x
asdasd
18,52
12,04
%35 indirim
Laleş’e Yolculuk Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 300
ISBN: 9786054777648
Boyut: 19.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Bozan Aksoy
Bozan Aksoy
Devamı
Kampanya

Laleş’e Yolculuk Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Laleş’e Yolculuk Kısa Özet

    Yıllar önce öldürülen babasından kalan mektubu duyan Baran, soluğu Lice dağlarındaki köyünde alır. Geçmişten gelen mektubu eline aldığında, yıllar önce öldürülmüş babasının kendisine çizdiği yolda gitmeye karar verir. Düzenli bir işi ve hayatı olan Baran, iç savaşın tüm acımasızlığıyla sürdüğü Halep’e gider. Sozdar, Rojava’nın Serekaniye ilçesinde yaşlı anne babasıyla yaşayan Ezidi bir kadındır. Dedesi Pir Şengali’nin çağrısıyla ateş altındaki Halep’in Şeyh Maksut Mahallesi’ne gider. Binlerce yıllık tarihin acımasızca bombalandığı Halep Kapalı Çarşı’da Ezidi inancına ait saklı sırrı bulmak için ölümü göze alarak girdiklerinde, kendilerine rehberlik eden Velid’in ihanetiyle sarsılırlar.

    Kaybedilen hayatların yanında asıl mesele eksik olan parçayı bulmak için Diyarbakır’a yapmaları gereken yolculuktur. Halep’ten yola çıktıklarında insanların boğazını kesen radikal savaşçıların elinden kurtulmak daha da zordur. Uzun yolculukta Baran babasına ait izler ararken daha öncehiç tanımadığı Ezidi Kürtleri tanıyacak, tanıdıkça sevecek, sevdikçe uğruna ölümü göze alacağı Sozdar ’la aşk yaşayacaktır. Diyarbakır Ermeni Kilisesi’nin papazı peşlerine düştüğünde, Beyrut sokaklarına oradan İran’ın Tebriz şehrine, Hoy’daki Şemsi Tebrizi’nin mezarına kadar uzanan bir maceranın içinde bulurlar kendilerini. Kara kilise yolunda peşlerindeki İran mafyasıyla kaç sefer ölümle yüz yüze gelirlerse gelsinler, kutsal emaneti Ezidi tapınağı Laleş’e götürmeye kararlı kahramanlarımız, yollarından vazgeçmeyecektir…

    Ezidi Kürtleri, yeryüzünün en barışçı insanları. Taşıdıkları bu masumiyet onların yetmiş iki kez katledilmelerine engel olamadı. Ezidi inancını yok edemeyenlerin hikâyesiyle birlikte örülmüş, onların sarsıcı, bu çok bilinmeyen kederli, gizemli yolculuğuna eşlik edebileceğiniz eşik bir kitap. *Ezidiler, ölüm uykusundan uyanmaya başladı* dedirten bu kitapla Bozan Aksoy, yeni bir tarih algısı yaratıp kötülükleri Ezidi Kürtlerinin kutsal sayıp tapındığı birçok bilinmeyeni bütün renkleriyle bilince çıkarıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.