sadsad x
asdasd

Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti

Akdem Yayınları
30,00 TL
22,50 TL
%25 indirim
Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 312
ISBN: 9786056194528
Kapak: Ciltsiz
Ayşe Esra Ağırakça Şahyar
Ayşe Esra Ağırakça Şahyar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti Kısa Özet

    Pek çok kimse, ilk dönemlerden itibaren hadisçilerin zayıf hadisleri hemen imha etmek sureti ile sadece sahih hadisler ile uğraşmaları gerektiğini ileri sürmekte hadis kaynaklarında zayıf rivayetlerin yer almış olmasını hadis ilmi açısından karışıklığa neden olan bir problem olarak tasavvur etmektedir.

    Bu çalışmada da 'hadisçilerin zayıf rivayetleri nakletmeleri' olgusunu tartışmak, bu sahada bir usulün mevcut olup olmadığını, varsa mahiyetini ve hadis usulünün genel amacına yani sahih hadisi belirlemeye katkısını tespit etmek hedeflemiştir. Bu bağlamda hadis imamlarının zayıf hadisleri rivayet edişi ile ilgili sebepler, amaçlar ve şartların tespiti esas alınmıştır. Bu tespitler esnasında da özellikle Kütüb-i sitte imamlarının konu ile ilgili yaklaşımları ve eserlerinde zayıf hadis nakletme yöntemleri üzerinde durulmuştur.

    Zayıf hadis rivayet usulleri ile ilgili olarak belirlenenler göstermiştir ki, hadislerin çok sayıda tariki ile birlikte zayıf tariklerinin de toplanması veya rivayet edilmesi başarılı bir hadis münekkidi olmak için gerekli teknik donanımın bir parçasını oluşturmakta dolayısıyla yalnızca ehil olan kimsenin yapabileceği belirli amaçları ve şartları bulunan akademik bir faaliyet görüntüsü arz etmektedir.

Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.