Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir

Atatürk Araştırma Merkezi

Kolektif

30,24 TL
24,19 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
6,05 TL
Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 570
ISBN: 9789751630018
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Kısa Özet

  İzmir tarih boyunca stratejik konumuyla mühim bir liman kenti olmuştur. Sultan 2. Murat`ın 15. Asırda (1425-1426) Aydınoğulları`na son vermesi ile Osmanlı topraklarına katılan İzmir, 17. Yüzyıldan itibaren Doğu Akdeniz`in en önemli ticari liman kentlerinden biri olmuş ve Osmanlı Devleti`nin ticaret merkezi konumuna erişmiştir. Bu durum Osmanlı Devleti`nin sona ermesine dek sürmüştür.

  Birinci Dünya Savaşı sonunda Yunanlıların 15 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları işgal 9 Eylül 1922 tarihinde sona ermiştir. İşgalin başlamasıyla Batı Anadolu Yunanlılarca bir yangın yeri, harabe ve kan gölü haline getirilmiş, Müslümanlara yönelik katliamları ve yağmalama olayları bütün Anadolu`yu üzüntüye boğmuş ve tüm bunlar milli bir heyecan yaratmıştı. İşte İzmir`in işgali Anadolu`yu birleştirerek Milli Mücadele`nin başlangıcı olmuştur. İstiklal Savaşı`nın bütün stratejisi ve nihai hedefi İzmir`in kurtuluşu olmuştur.

  Zaferden kısa bir süre sonra Türkiye İktisat Kongresi`ne ev sahipliği yapan İzmir küllerinden yeniden doğacağının işaretini vermiştir. İzmir`in dünden bugüne gelişimine baktığımızda sanayi, ticaret, turizm ve tarım kenti olarak bölgesinin ve ülkemizin sembol şehirlerinden birisi haline dönüşmüştür.

  Bu çalışmada İzmir`in, Milli Mücadele ve Cumhuriyet`in İlk yıllarındaki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.

 • 2. Hamur

Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.