sadsad x
asdasd

Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir

Atatürk Araştırma Merkezi

Kolektif

30,24 TL
25,70 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
4,54 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 570
ISBN: 9789751630018
Kapak: Ciltli
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Kısa Özet

  İzmir tarih boyunca stratejik konumuyla mühim bir liman kenti olmuştur. Sultan 2. Murat'ın 15. Asırda (1425-1426) Aydınoğulları'na son vermesi ile Osmanlı topraklarına katılan İzmir, 17. Yüzyıldan itibaren Doğu Akdeniz'in en önemli ticari liman kentlerinden biri olmuş ve Osmanlı Devleti'nin ticaret merkezi konumuna erişmiştir. Bu durum Osmanlı Devleti'nin sona ermesine dek sürmüştür.

  Birinci Dünya Savaşı sonunda Yunanlıların 15 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları işgal 9 Eylül 1922 tarihinde sona ermiştir. İşgalin başlamasıyla Batı Anadolu Yunanlılarca bir yangın yeri, harabe ve kan gölü haline getirilmiş, Müslümanlara yönelik katliamları ve yağmalama olayları bütün Anadolu'yu üzüntüye boğmuş ve tüm bunlar milli bir heyecan yaratmıştı. İşte İzmir'in işgali Anadolu'yu birleştirerek Milli Mücadele'nin başlangıcı olmuştur. İstiklal Savaşı'nın bütün stratejisi ve nihai hedefi İzmir'in kurtuluşu olmuştur.

  Zaferden kısa bir süre sonra Türkiye İktisat Kongresi'ne ev sahipliği yapan İzmir küllerinden yeniden doğacağının işaretini vermiştir. İzmir'in dünden bugüne gelişimine baktığımızda sanayi, ticaret, turizm ve tarım kenti olarak bölgesinin ve ülkemizin sembol şehirlerinden birisi haline dönüşmüştür.

  Bu çalışmada İzmir'in, Milli Mücadele ve Cumhuriyet'in İlk yıllarındaki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.