sadsad x
asdasd
30,00 TL
24,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kürt Aleviliği 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Alevilik-Bektaşilik Kitapları
Sayfa Sayısı: 211
ISBN: 9786055293413
Kapak: Ciltsiz
Erdoğan Yalgın
Erdoğan Yalgın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kürt Aleviliği 1 Kısa Özet

  *Yol bir sürek binbir* kuramı, değişik coğrafi alanlara dağılan Alevi toplumundaki inançsal alana haiz farklı uygulamaların, ortak algılarla ele alınışına işaret eden bir nosyondur.

  Otantik inanç ritlerini/erkânlarını, sentezleme geleneğiyle içselleştiren Alevi anaları, réberleri, pirleri, mürşidleri, zakir ve dervişleri talip topluluklarına kendi ana dilleriyle doğaçlama gılbanglarıyla/dualarıyla sunmuşlardır. Bu vesileyle doğal ortamlarda toplumsal bilince dayanan kabullerle, sosyal hayatın ahlaki değerlerini, bölgesel ayırımlar ekseninde dahili modellerle yaşatmanın çabası içine girmişler.

  *Yol bir sürek binbir* kuramı ile, değişen zaman ve mekan kapsamında ortaya çıkan *Yol’da bir/birlik olma* temel ilke perspektiviyle *bin bir* değişkenliklerle hareket edilmesi anlatılmaktadır. Burada esas olan Hakk’a, adalete, ahlaka, kâmilliğe varılan *Doğru Yol*dur.

  Elbette bu ana eksene ulaşmanın irili ufaklı, engebeli, düz, tâli ve patika yolları bulunmaktadır. İşte bu tâli yollar, pratikte *sürek* olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bu kitapta ise Yol’un süreklerinden biri olan Réya/Raa Heqî Süreği (Kürt Aleviliği) anlatılmıştır.

Kürt Aleviliği 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.