Kurgu ile Gerçeklik Arasında Gezi Eylemleri

Seta Yayınları

Coşkun Taştan

18,52 TL
13,33 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
5,19 TL
Kurgu ile Gerçeklik Arasında Gezi Eylemleri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İnsan Ve Toplum Kitapları
Sayfa Sayısı: 184
ISBN: 9786054023387
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Coşkun Taştan
Coşkun Taştan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Kurgu ile Gerçeklik Arasında Gezi Eylemleri Kısa Özet

    Gezi Parkı olaylarının üzerinden bir yıl geçti. Bu süre içinde, Taksim Gezi Parkı`nda başlayıp kısa sürede yerli ve yabancı birçok akötürü de bünyesine katarak yurdun dört bir yanına yayılan eylemlerle ilgili pek çok şey söylendi, yazıldı. Bu konuda yazılıp söylenenler şimdiden geniş bi külliyat doğurdu bile.

    Bu olayları tam anlamıyla "ne" olduğu, eylemcilerin "kim" olduğu, eylemlerin arkasında ne tür sosyal, ekonomik ve politik dinamikler olduğu, eylemcilerin sürdürdükleri bu eylemlerle neyi amaçladığı ve eylemlerin muhtemel toplumsal ve siyasal yansımalarının ne olabileceği ile ilgili her kesim kendi penceresinden tespitler yaptı. Ancak, üzerinden bir yıl geçtiği halde, Gezi eylemleri üzerine nitelikli, derinlikli, ciddi bilimsel çalışmaların yapıldığını söylemek zor. Yayınların çoğunluğu, günlük, albüm, internet bloglarından aşırılarak kotarılan güzelleme veya derleme kategorilerine konulabilecek çalışmalardan oluşuyor. İkinci baskısını yapan elinizdeki çalışma bu açığı önemli oranda dolduruyor.

    Kurgu ve Gerçeklik Arasında Gezi Eylemleri, olayların ikinci haftasında, eylemlerin sürdüğü dört şehirdeki (İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir) eylemcilerle gerçekleştirilen birebir derinlemesine mülakatların analiz edilmesine; eylemler süresince ve eylemler epey sönümlenmişken eylemler hakkında üretilen söylemin siyasal bir değerlendirmeye tati tutulmasına; siyasi partilerin eylemlere ilişkin söylem ve politikalarındaki değişim ve sürekliliğin tahlil edilmesine ve son olarak da eylemlere ilişkin bu katmanların ürettiği-üreteceği muhtemel siyasi yansımalara ışık tutmaya çalışıyor.

  • 2. Hamur

Kurgu ile Gerçeklik Arasında Gezi Eylemleri Hakkında Yorumlar