Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Kureyş Şahini

42,00 TL
25,20 TL

1. Abdurrahman Dönemi Endülüs Tarihi

Târık b. Ziyâd tarafından 92/711 yılında fethedilen İber Yarımadası, 132/750 yılına kadar Şam yönetiminin emri altında bulunan valiler tarafından yönetiliyordu. Şam Emevî Devleti yıkıldıktan sonra, 138/756 yılına kadar son Endülüs valisi Yûsuf b. Abdurrahman el-Fihrî tarafından yönetilen bu topraklar, 1. Abdurrahman’ın Endülüs’e girip yeni bir devlet kurmasıyla birlikte farklı bir yapı kazandı.

1. Abdurrahman’ın hayatı ve emirliğini merkeze alarak gerçekleştirilen bu çalışmanın ilk bölümünde onun emirliğine kadar olan hayatı, gençliği, yetişmesi ve aile hayatına yönelik bilgiler verildikten sonra, ana konu olarak Abbâsî ihtilali sonrası Endülüs’e kaçış serüveni üzerinde durulmuştur.

Çalışmanın önemli kısmını oluşturan ikinci bölümde ise Abdurrahman’ın emirlik hayatı, sistemli ve kronolojik bir şekilde ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu dönemde yaşanan isyan hareketleri, Fransa ve İber Yarımadasında kurulan ilk Hıristiyan devlet olan Asturias Krallığıyla ilişkiler, imar faaliyetleri, dönemin dinî ve kültürel yapısı, çok yönlü ve mukayeseli bir okumayla ortaya konulmaya çalışılmıştır.