sadsad x
asdasd

Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine

Hece Yayınları

Ernst Cassirer

18,52 TL
14,26 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
4,26 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Hakkında Bilgiler
Türü: Düşünce Kitapları
Sayfa Sayısı: 167469
ISBN: 3990000082147
Ernst Cassirer
Ernst Cassirer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Kısa Özet

  Eğer felsefe asıl görevini hiç aklından çıkarmazsa, hem du¨nyayı bilme biçimlerinden biri, hem de insanlık ku¨ltu¨ru¨nu¨n vicdanı olmak isterse, o zaman kendi tarihsel çizgisinde artık yeniden bu probleme yönelmek zorundadır.

  Felsefe sistemsiz bir ilerleme inancından vazgeçmek yerine, hem bu sözde *ilerleme* amacının erişilebilir olup olmadığını hem de bu amacın elde edilmeye değer olup olmadığını sormak zorundadır. Eğer burada bir kez şu¨phe doğarsa, bu şu¨phenin yatıştırılması çok gu¨ç olur. İnsanın gerçeklikle pratik ilişkisini dikkate alırsak, bu şu¨phe daha kuvvetli biçimde ortaya çıkar. İnsan alet kullanımı sayesinde, kendine, şeyler u¨zerinde hâkimiyet payesi verdi. Fakat bu hâkimiyet ona lu¨tuf değil, beddua oldu. Fiziksel du¨nyayı kendi boyunduruğu altına almak için icat ettiği teknik onun kendine karşı döndu¨. Teknik sadece gittikçe artan bir kendine yabancılaşmaya değil, bir de insanın kendi insanî varoluşunu kaybetmesi şeklinde bir sonuca yol açtı.

  İnsanî ihtiyaçların tatminini sağlar gibi göru¨nen araç-gereç, bunun yanında sayısız yapay ihtiyaçlar meydana getirdi. Teknik ku¨ltu¨ru¨n mu¨kemmelleştirilmesine ilişkin her adım bu bakımdan gerçek manada bir felaket hediyesi oldu.

  Ernst Cassirer

Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.