sadsad x
asdasd
22,00 TL
16,50 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,50 TL
Kriptografiye Giriş Hakkında Bilgiler
Türü: Başvuru Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786054822218
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2017
Erkan Afacan
Erkan Afacan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kriptografiye Giriş Kısa Özet

  Türkçe kriptografi nasıl hazırlanır ?

  İkinci Baskısı yapılan Kriptografiye Giriş hem akademik çevreler hem de Kriptografiyi anlamayı/öğrenmeyi hedefleyen okurdan olumlu tepkiler aldı. Kriptografiye Giriş’in İkinci Baskısına ilk baskıda eksik kalmış olduğunu düşündüğümüz *Dizi Şifreleyiciler* ve *Diffie-Hellman Anahtar Değişim Yöntemi* başlıklı iki alt bölüm daha eklenmiştir. Her iki konu da kriptografi derslerinde sıklıkla ele alınan konular arasındadır. Dizi şifreleyiciler [stream ciphers] kriptografik yöntemlerin donanım uygulamaları açısından önem taşımaktadır. Diffie-Hellman anahtar değişim yöntemi de birbirinden uzakta bulunan iki kişinin güvenilir olmayan bir kanal üzerinden güvenilir bir ortak anahtar belirlemelerine izin veren bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda bilgisayarlar veya makineler arası haberleşmede kullanılan protokol temellerinin anlaşılmasına da ışık tutacaktır.

  Amacımız kriptografinin akademi koridorlarındaki ciddiyetinden bir şey kaybetmeden akademi dışındaki ilgili kitleye de ulaşmasına katkıda bulunmaktır. Kriptografi konusunda çok sayıda İngilizce kaynak bulunmaktadır. Ancak kriptografi konusunda yayımlanmış telif eser ya da çeviri eser sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla öğrenmek, araştırmak isteyenler ve meraklıları için kaynak sıkıntısı söz konusudur.

  İşin ilginç tarafı Türkçe yazılmış olan sınırlı sayıdaki eserde de İngiliz dili temel alınmıştır. Bizim kriptografi çalışmamız ise *evrensel matematik dili* dışında, başından sonuna kadar 29 harfli Türkçe alfabeyi esas almıştır. Buradaki amaç, elbette ki kullanım alanı evrensel olan kriptografiyi yerelleştirmek ya da millileştirmek değil, sadece akademik disiplin alanının hakkını verme ya da evrensel akademik formasyona katkı ve entegrasyon çabasından ibarettir.

 • 1. Hamur

Kriptografiye Giriş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.