sadsad x
asdasd
26,00 TL
24,70 TL
%5 indirim
Kızıl Cehennem Hakkında Bilgiler
Türü: Anı- Mektup - Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9786059839686
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Yücetürk
Ahmet Yücetürk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kızıl Cehennem Kısa Özet

  *Kızıl Cehennem*, Dr. Ahmet Yücetürk’ün hatıralar kitabı. Dr. Yücetürk, Bulgaristan Türklerinden biri. Kitabında bize Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov’un, Komünist Partisi’nin amansız gücünü arkasına alarak, ülkesindeki Türkleri nasıl eritmek - yok etmek istediğini anlatmaya çalışıyor. Dr. Ahmet Yücetürk, isminin değiştirilmesine itiraz ettiği için kelepçelenerek 570’den fazla Türk’le birlikte nasıl Belene Adası’na sürüklendiğini, orada Bulgar makamları tarafından hangi işkencelere tabi tutulduğunu anlatıyor.

  Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki: *Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!* Dr. Ahmet Yücetürk haksızlıklar, zulümler karşısında susmayan medeni ve yürekli bir aydın. *Kızıl Cehennem*, dikkatle okunacak ve ibret alınacak bir eser. Tarih ve siyaset dünyamıza önemli bir belge eser kazandıran Dr. Ahmet Yücetürk’ü bütün gönlümle tebrik ediyorum.

  Okuyun! Siz de benim gibi düşüneceksiniz.

  Kendini *Medeniyetin Beşiği* zanneden Avrupa kıtasında tarihte ve özellikle son iki asırda öyle olayların yaşandığını görüyoruz ki, insan ister istemez, *Üzerinde yaşadığımız dünya acaba bir başka gezegenin cehennemi mi?* sorusunu sormadan edemiyor. Bu acı olaylardan biri de Bulgaristan Türk azınlığının maruz kaldığı zorla Bulgarlaştırma mezalimidir. Bulgar Devleti’nin ve iktidardaki totaliter rejimin bu vahşice uygulamalarını Dr. Ahmet Yücetürk *Kızıl Cehennem* başlıklı eserinde belgelere ve cehennemi şahsen yaşayanların anlattıklarına dayanarak ayrıntıları ile yazıyor.

  Dr. Ahmet, Eskicuma - Tırgovişte Emniyet Müdürlüğü koğuşlarında geçirdiği zor günlerden sonra Belene-Persin Adası Toplama Kampı’na gönderiliyor. Buradaki insanlık dışı şartları ve davranışları yazar kendine has üslubuyla okuyucuya yansıtmıştır.

  Belene Toplama Kampı Mücahitlerinden Emekli Öğretmen Nasuf Mutlu, 2015, İstanbul

  Bulgaristan’da 1944-1990 yıllarında iktidardaki totaliter komünist rejim insanlığa karşı bir sürü suç işledi. Bulgaristan Türklerine asimilasyon politikasından vazgeçmedi ve 1984-1989 yıllarında iki milyon Türk’ün isimleri zorla değiştirildi. Ana dil Türkçe yasaklandı, camiler ibadete kapatıldı, zaten birçoğu daha önceden yıkılmıştı. Bu olayların politik ve sosyolojik analizi bu kitapta yer bulmuştur.

  Gerçekçi ve diyalektik bir yaklaşım tarzı kitabın içeriğini okuyucuya ilginç yapmaktadır. Dr. Ahmet Yücetürk birinci kitabı ‘Kötülük Unutulmaz’ ve bu 2. kitabı ‘Kızıl Cehennem’ ile Bulgaristan Türklerine olduğu kadar, Türk tarihine de önemli bir eser kazandırmıştır. Bütün yurttaşlarıma bu değerli ve ilgi çekici kitabı okumalarını tavsiye ederim.

  Vedat Ramis, Eskicumalı Emekli Matematik Öğretmeni, 2015, İstanbul

Kızıl Cehennem Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.