sadsad x
asdasd
9,00 TL
5,58 TL
%38 indirim
Kitleler Psikolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Psikoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786059317399
Kapak: Ciltsiz
Gustave le Bon
Gustave le Bon
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kitleler Psikolojisi Kısa Özet

  Gustave Le Bon (7 Mayıs 1841, Nogentle Rotrou - 13 Aralık 1931, Marnesla Coquette); Fransız sosyolog ve antropolog. Toplum ve kitle psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.

  7 Mayıs 1841 tarihinde Nogentle Rotrou´de dünyaya geldi. Tıp eğitimi aldığı halde sosyal bilimlere yöneldi.1895 yılına kendisine büyük ün kazandıran ve alanının öncü çalışmalarından biri olan "Kitleler Psikolojisi" adlı eserini yayınladı.

  Devrimlerden ve bilhassa Fransız devriminden nefret eden Le Bon her türlü topluluk gibi temsil işlevi gören meclislerin de kitle psikolojisini yansıtan bir "kalabalık" olduğunu savunuyordu. Ona göre bireyin zeka seviyesiyle orantılı kararlar almasını önleyen "yığın psikolojisi" sendikaların, siyasi partilerin ve bilhassa meclislerin çalışmasına egemen olarak batı uygarlığının çöküşünü hazırlıyordu. Bu süreci tersine çevirmenin tek çaresi seçkinlerin inandıkları dönüşüm programlarını bu tür temsilî yapılara karşın taviz vermeden uygulamalarıydı. Bu programları kitlelere benimsetmenin yolu ise bunları onların onayına sunmak değil, bunların kendilerinin yararına olduğunu onlara sürekli biçimde tekrarlayarak içselleştirilmelerini temin etmekti.

  13 Aralık 1931´de Marnesla Coquette´te ölmüştür.

Kitleler Psikolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.