sadsad x
asdasd
11,11 TL
8,67 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
2,44 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kitleler Psikolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Psikoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 179
ISBN: 9786058393424
Kapak: Ciltsiz
Gustave le Bon
Gustave le Bon
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kitleler Psikolojisi Kısa Özet

  Tartışmalar yaratmaya devam eden ve günümüzdeki olaylar üzerinde bile yorumlar yapabilmemize yardımcı olan bir kitap "Kitleler Psikolojisi".

  İnsanlığın 19. yüzyıldan bu yana geçirmekte olduğu evreler düşünülürse bu kitabın yerinden de pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

  Gustave Le Bon, kitleleri oluşturan bireylerin davranışlarındaki değişiklikleri ele alarak başladığı kitabında tümüyle bir toplumun içinde mevcut bulunan çeşitli kitle davranışlarını inceliyor.

  "Le Bon kitlelerin yalnızca baskıcılığa ve güce taptığına; özgürlüğe burun kıvırdıklarına inanırdı. Haklı olup olmadığını öğreneceğimiz bir süreçten geçiyoruz."

  - Sam Gerrans, RT News Op-Edge-Kasım 2015

  "Gustave Le Bon'un 19. yüzyıldaki çetelerin çılgınlıklarını betimleyen teorisi, Fransız Devrimi'nden oldukça etkilenmişse de; günümüzde hala kalabalıkların davranışlarını en iyi anlatan görüş olarak saygı görmekte."

  - Michael Bond, Slate Magazine-Mart 2015

  "Bir psikolojik kitlenin en göze çarpan niteliği şudur:

  Kitleyi oluşturan bireyler kimler olursa olsun, onların yaşama şekilleri, iş güçleri, karakterleri veyahut zekaları ister benzer, ister farklı olsun, kalabalık haline gelmiş olmaları onlara bir çeşit kolektif ruh aşılar. Aşılanan bu ruh onları, her biri tek başına bulunduklarında duyacaklarından, düşüneceklerinden, yapacaklarından tamamıyla başka şekilde hissettirir, düşündürür ve yaptırır.

  Bazı düşünceler, bazı hisler ancak yığın halinde bireylerde kendini gösterir veya eylem alanına çıkar.

  Psikolojik kitle, bir anlığına birbirleriyle kaynaşmış, değişik (hetetrojen) bileşenlerden toplanarak oluşmuş, geçici bir yaratık gibidir. Tıpkı vücur hücrelerinin birleşerek, bu hücrelerden her birinin sahip olduğu niteliklerden çok daha farklı nitelikler kazanmış canlı bir varlık meydana getirmesi gibi."

  - Gustave Le Bon

Kitleler Psikolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.