Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Kısa Almanya Tarihi

30,00 TL
24,00 TL

Coğrafya kaderdir. Almanya’nın kaderinin şekillenmesinde en etkili olan coğrafi öğeler Ren ve Elbe nehirleri olmuştur. Romalı general Drusus Almanya’yı fethederken lejyonlarıyla birlikte Ren’i aşar ve doğuya doğru ilerleyip Elbe kıyısına dayanır. Rivayete göre, tam bu aşamada Elbe’nin karşı yakasında dev bir kadın figu¨ru¨ belirir ve Drusus’a gu¨nlerinin sayılı olduğunu, evine dönmesini, fetih açgözlu¨lu¨ğu¨ne son vermesini söyler. Romalı General sağduyunun sesine kulak vererek Elbe’yi geçmez ve böylece Romalılar Elbe’nin doğusundaki bataklığa ayak basmamış olurlar. Ancak yaklaşık bin beş yu¨z yıl sonra bu bataklık zeminde doğan Prusya devleti Romalılar kadar sağduyuyla hareket etmeyecektir. Prusya militarizmi Alman devletlerinin birleşmesini sağlayacak fakat Birinci Du¨nya Savaşı’nın çıkmasında, ardından Nazizm’in Almanya ile Avrupa’nın başına bela olmasında ve en sonunda İkinci Du¨nya Savaşı’nın patlak vermesinde bu¨yu¨k rol oynayacaktır...

Kısa Almanya Tarihi ’ni okuduktan sonra Almanya’nın siyasal dinamiklerini kavrayacak ve gu¨nu¨mu¨zde Almanya’nın bir yandan Avrupa’nın birliğini sağlamaya çalışırken diğer yandan Rusya ile yakınlaşma çabalarını aynı resmin içine oturtmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

*Mutlaka okunması gereken bu kitap Roma Almanya’sı ile Romalı olmayan Almanya’yı ayıran sınırın gu¨nu¨mu¨ze dek etkisini koruduğunu ortaya koyuyor."