sadsad x
asdasd
12,00 TL
10,44 TL
%13 indirim
Kazancınız
:
1,56 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kırgız Destanları 3 Hakkında Bilgiler
Türü: Efsane-Destan Kitapları
Sayfa Sayısı: 302
ISBN: 9789751619433
Kapak: Ciltsiz
Abdıldacan Akmataliyev
Abdıldacan Akmataliyev
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kırgız Destanları 3 Kısa Özet

    Kocacaş destanının içeriği, insanların sınıf çatışması olmayan bir toplumda yaşayarak, toplum oluşma gereçlerinin esasında kendi çabalarıyla mücadele ederek hayatlarını sürdürmeleridir. İnsanların hayatlarını geliştirmede ve tabiat olaylarıyla mücadele etmede tek yöntemleri avcılık idi. Köy halkı tarafından
    tanınıp adı uzaklara kadar ulaşan Kocacaş, kendi ve ailesinin başına gelebilecek olumsuz olaylara aldırmadan Sur keçi ile ölüm kalım savaşına girer.

    Kocacaş destanının ana fikri olarak Kırgız halkının geçmişteki hayata bakışının, örf, adet ve geleneklerinin doğa olayları ile olan ilişkisinin, onların geleceğe dair dileklerinin ideal bir aynası olduğu söylenebilir. Daha önce yayıma hazırlanan iki nüshası S. Konanbaev ve T. Ceentaev'in varyantları Manas Tanıma, Araştırma ve Sanat Millî Merkezi arşivinde muhafaza edilmektedir. S. Konanbaev nüshası Arap alfabesinden Kiril alfabesine aktarılmıştır. Bu baskıda üç nüshası bulunan eserin Alimkul Üsönbaev varyantının el yazması olmayışı nedeniyle M. Elebaev tarafından hazırlanan 1938 tarihli baskısı orijinal nüsha olarak kullanılmıştır.

Kırgız Destanları 3 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.