sadsad x
asdasd

Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini

Edduba Yayınları
33,00 TL
Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786058034334
Kapak: Ciltsiz
Ali Narçın
Ali Narçın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini Kısa Özet

    Hazineler hazinesi olarak değerlendirilen Anadolu’nun eski sahiplerinden bir krallık olan Urartular, bölgede 300 yıl oldukça hareketli bir dönem yaşadıktan sonra Medler ve Asurların askeri baskıları nedeniyle yıkıldılar. Özellikle Asurlularla 300 yıl savaşlar içinde bir yaşam sürdürürken inançlarından da ödün vermeden oldukça sade bir tapınım gerçekleştirdiler. Hatta Harran bölgesindeki çoğu tanrı kültlerine ev sahipliği yaptıkları gibi Hurri, Mitanni ve Hititlerin de tanrı kültlerine aynı hassasiyeti gösterdiler.

    Baş tanrıları Haldi’ye savaş tanrısı şeklinde tapınarak onun adına Sığır ve koyunların kurban edildiğini görmekteyiz. Özellikle resmi tanrılarını guruplandıran Urartu hükümeti bu tanrıyı ilk sırada göstererek devlet tanrısı olduğunu belirtmişlerdi. Tanrı Haldi’nin ilk sırada yer aldığı Meherkapı tanrılar listesinde belirtilen kurbanlıkların aylık mı yoksa yıllık mi oldukları hakkında ayrıntılı bir açıklama görememekteyiz.

    Ali Narçın, bu eserinde Urartuların gelenek ve yaşam tarzlarından kısaca söz ederek, inançlarındaki bilinmeyen tanrı ve tanrıçaların da kültlerini ele aldığı gibi Hititlerin dağıldıktan sonra boşta kalan tanrı kültlerine de sahiplendiklerini belirtmektedir.

Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.