sadsad x
asdasd

Karayolu Eşya Taşıma Sorumluluk Sigortalarında Riziko ve Menfaat

Adalet Yayınevi
60,00 TL
51,00 TL
%15 indirim
Karayolu Eşya Taşıma Sorumluluk Sigortalarında Riziko ve Menfaat Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 352
ISBN: 9786051468105
Kapak: Ciltsiz
Hakan Yıldırım
Hakan Yıldırım
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Karayolu Eşya Taşıma Sorumluluk Sigortalarında Riziko ve Menfaat Kısa Özet

    Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan -Karayolu Eşya Taşıma Sorumluluk Sigortalarında Riziko ve Menfaat- başlıklı bu çalışmada sigorta ve taşıma hukuklarının iç içe geçtiği bir konu ele alınmaktadır. Çalışmada kara yoluyla eşya taşımacılığında taşıyıcılarının akdettikleri sorumluluk sigortalarında riziko ve menfaat kavramları TTK, CMR, ilgili Genel Şartlar ve Yargıtay içtihatları çerçevesinde incelenmiştir. Taşıma işlerinin ticaret hukukundaki öneminin artmasına paralel olarak 6102 sayılı TTK’da taşıma işlerinin ayrı bir kitap halinde ele alınması ve 6762 sayılı TTK’dan farklı ve yeni birçok düzenleme içermesi konuyu daha da önemli hale getirmiştir.

    Taşıma sorumluluk sigortaları özellikle CMR’nin iç hukuka dahil edilmesinden sonra daha da önem kazanmıştır. Uygulamada konuyla ilgili ihtilafların fazlalığına bağlı olarak çokça Yargıtay içtihadı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle konunun bir yüksek lisans tezi düzeyinde incelenmesi uygulamaya da katkı yapacak niteliktedir.

    Sorumluluk sigortaları hızla gelişen sigorta hukuku uygulamasında hacmi ve önemi giderek artan bir sigorta dalıdır. Bir sorumluluk sigortası türü olan taşıyıcı mali sorumluluk sigortası, sorumluluk hukukunun gelişmesine ve yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlamıştır. Çalışmada, özellikle taşıyıcı sorumluluk sigortalarında sorumluluk kavramı, sorumluluk sigortaları ve sorumluluk sigortalarında riziko ve menfaat konularının nasıl düzenlendiği, benzerlikleri ve farklılıkları, ulusal ve uluslararası taşımalar bakımından karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda büyük önem taşıyan taşıyıcıların sigortalanabilir menfaatleri ve sorumluluklarını doğuran rizikolar çalışmanın özünü oluşturmaktadır.

Karayolu Eşya Taşıma Sorumluluk Sigortalarında Riziko ve Menfaat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.