sadsad x
asdasd

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi

Canut Yayınları

Liu Yingsheng

53,00 TL
41,34 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
11,66 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 680
ISBN: 9786057693495
Kapak: Ciltsiz
Liu Yingsheng
Liu Yingsheng
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi Kısa Özet

  Okuyucularımıza sunduğumuz bu değerli kitap, eski İpek Yolu’nun Tarihi üzerine en büyük araştırmaların sahibi olan Liu Yingsheng’e aittir. Kitabın en önemli özelliği, tarihi olayların eski tarihte yazılmış Çin, Arap, İran ve Avrupa gezginlerinin kitap ve belgelerine dayandırılmış olmasıdır. Kitap iki bölümden oluşmaktadır: Kara İpek Yolu ve Deniz İpek Yolu. Yazar Moğolistan ve Çin Yuan (Moğol soyluları) Hanedanlığı tarihi, Asya iç kesimleri, Kuzeybatı Çin’deki uluslar, Çin’deki İslam kültürü ve Çin ile yabancı ülkeler arasındaki ilişkiler alanlarında araştırmacı olarak uzmanlaşmıştır ve 10 civarında dil bilmektedir.

  Kara ipek yolları: Çin-Orta Asya-İran-Arabistan-Osmanlı-Avrupa arasında ticari ve kültürel bağlar

  Kitap aynı zamanda, Orta Asya’daki Türkçe konuşan eski halkların tarihi hakkında ve İslam dininin Çin ve Orta Asya bölgesine girişi ve etkileri üzerine önemli bilgiler vermektedir. Kuşkusuz, Çin hanedanlarının eski İpek Yolu’nun oluşmasına büyük katkıları olmuştur. Çin uygarlığının doğum beşiği olan Orta Ovalar Bölgesi - bugünkü Shaanxi, Shanxi, Henan ve Hebei Eyaletleri- İpek Yolu’na adını veren ipeğin ilk üretildiği bölgedir. Eski Kara İpek Yolu’na diğer önemli bir katkı, Çin’in uzak batı bölgeleri yani bugünkü Şincan-Uygur bölgesinden gelmiştir. Şincan-Uygur bölgesi İpek Yolu’nu İran, Arap Dünyası, Türkiye ve Avrupa’ya bağlamıştır.

  Deniz ipek yolunun bilinmeyen sırları ve uzun yol gemileri

  Gemicilik ve pusulanın keşfi ile güçlenen Deniz İpek Yolu ise Çin’in güneydoğu kıyı bölgeleri ile yabancı ülkeler arasında ticaret ve kültürel alışverişler için çok önemli bir kanaldı. İki ana rota vardı: Doğu Çin Denizi İpek Yolu ve Güney Çin Denizi İpek Yolu. En eski deniz İpek ticaret yolu olarak kullanılan bu yol Kore, Silla, Japonya, Hindistan ve İran’a kadar ulaşmış, Kuzey, Güney ve Güneydoğu Asya’nın büyük bir bölümünü kapsamıştır.

  Bu deniz yolu dışındaki en eski ipek ticareti rotası Çin, İran Körfezi kıyıları ve Kızıl Deniz arasında Hindistan yarımadasının Kuilong bölgesini, Sumatra’yı, Orr Adası’nı ve Siyam Körfezi’ni ve körfezdeki adaları kapsayan rotadır. Çin Yuan Hanedanlığı’nın (1271-1368) sonlarına doğru 220’den fazla ülke bu deniz İpek Yolu ile başlayan deniz ticaret yollarının bir parçası haline geldi. Okuyucularımız bu kitapta dünya kültür mirasının en değerli ürünlerinden olan ipek yollarının sırlarını keşfedeceklerdir.

  Editör: Deniz Kızılçeç

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.