sadsad x
asdasd
36,11 TL
27,08 TL
%25 indirim
Kapadokya'da Zeus Kültü Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 229
ISBN: 9786053963257
Kapak: Ciltsiz
Meral Hakman
Meral Hakman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kapadokya'da Zeus Kültü Kısa Özet

    Zeus'u Kapadokya'da kapsamlı bir şekilde ele alan bu çalışmada, tanrının kültüne ait arkeolojik, epigrafik ve numizmatik verileri belirleyerek, siyasi haritanın değişmesine bağlı gerçekleşen gelişime ve bölgedeki Zeus kimliğine epitetler yolu ile açıklama getirmeye çalışılmıştır.

    Kapadokya'nın inanç yapısı, hakimiyeti altında bulunduğu medeniyetler ile beraber şekillenmiştir. Bölgenin dini anlamda yaşadığı en büyük etkileşim, Kapadokya'nın Perslere bağlı bir satraplık olması ile başlar. Bu dönemden itibaren yerli kült, Pers tanrıları ile tanışır ve onlarla bütünleşir. Özellikle onların Ahura Mazda ve Mithra gibi tanrıları dağ tanrı Argaios ve Zeus ile bir tutulur. Hellenistik ve Roma İmparatorluk dönemlerinde de Pers etkisinin devam ettiği açıkça görülür.

    Sonuçta, Anadolu'nun birçok yerleşimiyle bağlantılı ve dış etkenlere karşı açık olan bu bölgede, çoğunluğu Pers kökenli olmak üzere on sekiz farklı Zeus epiteti ortaya koyulmuştur. Bunlar arasında öne çıkan ise ilk defa bu çalışma ile tanımlanan, Caesarea merkezli Zeus Argaios kültüdür.

Kapadokya'da Zeus Kültü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.