160,00 TL
145,60 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
14,40 TL
Kamu Mali Yönetimi Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 484
ISBN: 9786055187484
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2013
Nazım Öztürk
Nazım Öztürk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Kamu Mali Yönetimi Kısa Özet

    Bu çalışmada Türkiye`nin mali yapısı üzerinde durulmakta ve mali kurumlar tanıtılmaktadır. Kamu mali yönetimi bağlamında hangi kurumlar söz konusudur? Devlet nedir? Kamu kesimi deyince ne anlaşılmaktadır? Kamu tüzel kişiliği olan kurumlar hangileridir? Merkezden yönetim, yerinden yönetim ne demektir? Kamu gelirleri, vergi, resim, harç, şerefiye, parafiskal gelirler, mülk ve teşebbüs gelirleri, para cezaları, özel gelirler neden toplanmaktadır? Kamu harcamaları, cari harcamalar, yatırım harcamaları, transfer harcamaları niçin yapılmaktadır? Bütçe, genel bütçe, özel bütçe, bütçe hakkı ne demektir? Fon ve döner sermaye niçin oluşturulmaktadır?

    Bağlı kuruluş, ilgili kuruluş, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT), Kamu iktisadi Kurumu (KİK), İktisadi Devlet Teşekkülü (İDT), müessese, bağlı ortaklık, iştirak, işletme deyince ne anlaşılmaktadır? Özerklik ne demektir? Merkezi yönetim niçin vesayet denetimi uygulamaktadır? Harcama birimi, üst yönetici, harcama yetkilisi, gerçekleştirme görevlisi ne gibi görevler yapmaktadır? Stratejik planlama, performans esaslı bütçelemenin yararları nelerdir? Mali denetim niçin gerekmektedir? Mali saydamlık, hesap verme sorumluluğu ne demektir? Mali kurumlara niçin gereksinim duyulmaktadır? Maliye politikasının uygulanmasında hangi kamu mali kurumları nasıl bir rol oynamaktadır? Mali kurumların yapısal özellikleri ve temel fonksiyonları hakkında neler söylenebilir? Mali kurumlar ne gibi işlevleri yerine getirmektedir?

    TBMM, Bakanlar Kurulu, maliye politikası bağlamında ne gibi görevler üstlenmektedir? Hangi bakanlıklar ne gibi işlevler üstlenmektedir? Hazine ve Gelir İdaresi Başkanlığı niçin oluşturulmaktadır? Denetleyici ve düzenleyici mali kurumlar hangileridir? Sermaye piyasasında ve bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler iktisadi ve mali yapıyı nasıl etkilemektedir? Bankaların mali yapı açısından önemi nedir? Yerel yönetimlere gerektiği kadar kaynak ayrılabilmekte midir? Kamu iktisadi Teşebbüslerinin mali yapı içerisindeki rolleri nelerdir? Mali yapı içerisinde yer alan diğer kurumlar nelerdir? Çalışmada tüm bu sorulara yanıt aramaktadır.

  • 1. Hamur

Kamu Mali Yönetimi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.