sadsad x
asdasd
İtiraflarım Hakkında Bilgiler
Türü: Rus Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 9786054523948
Kapak: Ciltsiz
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İtiraflarım Kısa Özet

    Lev Nikolayeviç Tolstoy Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana'da doğdu . Çok küçük yaşlarında önce annesini sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ileretmiş, Voltaire'i ve j.j Rousseau'yu  okumuş, bu iki yazarın kuvvetli etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana'ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk Eseri olan "Çocukluk"u bu sıralarda yazdı. Bir süre sonra orduya girdi. Kafkasya'ya gitti. 1854'te Kırım savaşına subay olarak katıldı. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg'a gitti. Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı. Asalet ünvanlarından lüksten sıkılıyordu. Mütevazi bir hayatı vardı . Huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra 1862'de evlendi.

    Eserlerinden en kuvvetli olan iki romanı "Savaş ve Barış" ile "Anna Karenina'yı," bu sıralarda yazdı. Karısı eserlerini yazmasında en büyük yardımcısıydı. Hatta" Savaş ve Barış"ı 12 kez düzeltmelerini yapıp yazmıştır. Aradan bir süre geçince yeniden, bu sefer eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı. Geniş halk yığınlarının özellikle Rus köylüsünün  yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün  servetini köylülere dağıttı her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba, giyiniyor giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı.

    Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy'un dünya ölçüsünde bi sanat ve bir fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden  olduğu kadar bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı.  

İtiraflarım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.