sadsad x
asdasd
9,21 TL
7,37 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
1,84 TL
İsyankar Kürtler Hakkında Bilgiler
Türü: Azınlık, Etnik Sorun Kitapları
Sayfa Sayısı: 327
ISBN: 9786059867726
Kapak: Ciltsiz
Yener Özen
Yener Özen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İsyankar Kürtler Kısa Özet

    Kürtler Orta Doğu'nun yerlilerinden olup doğuda Zagros dağlarından batıda Toros dağlarına güneyde Hemrin dağlarından kuzeyde Kars-Erzurum platolarına kadar uzanan, Kürdistan olarak anılan coğrafi bölgede yoğun şekilde yaşayan tahminen yaklaşık 20-25 milyon kişiden oluşan etnik gruba mensup ve Hint-Avrupa dili konuşan halklardan biridir.

    Bugün en büyük Kürt nüfusu Türkiye'de bulunurken (11-15 milyon kişi), İran Irak ve Suriye'de de kayda değer kürt nüfusları bulunmaktadır. Gerek bölgedeki siyasi ve sosyal karmaşa ve sorunlar, gerekse diğer sebepler dolayısıyla özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında oluşan göçlerle Batı Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika ve Orta Asya gibi farklı coğrafi bölgelerde yerleşmiş bir Kürt diasporası da mevcuttur.

    Kürt kültürü yüzyıllarca süren etkileşimin de sonucuyla diğer Orta Doğu kültürleriyle çeşitli benzerlikler barındırırken Kürt dini inancı oldukça senkretik bir biçimde gelişmiştir. Bugün Kürtlerin çoğunluğu Şafii mezhebine bağlı Sünni Müslümanlarken, birçok farklı din ve inancın da mensuplarına rastlanır. Bunlara ek olarak Kürtler arasında çeşitli dini mezhep akım ve inançlar da mevcuttur. Yezidilik ve Ehl-i Hakk gibi.

İsyankar Kürtler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.