sadsad x
asdasd

İstanbul'un 100 Sinema Salonu

Kültür A.Ş.

Barış Bulunmaz

40,00 TL
30,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
10,00 TL
İstanbul'un 100 Sinema Salonu Hakkında Bilgiler
Türü: Fotoğraf Sinema ve Tiyatro Kitapları
Sayfa Sayısı: 202
ISBN: 9786059132435
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Barış Bulunmaz
Barış Bulunmaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İstanbul'un 100 Sinema Salonu Kısa Özet

    İnşa edildikleri ve faaliyet gösterdikleri dönemin sosyal, kültürel ve estetik havasını çok iyi bir şeklide yansıtan sinema salonları köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul’da, erken bir dönemde kendilerine yer bulmuşlardır. Lumiere Kardeşler’in sinematografi cihazıyla çektikleri ilk filmin Paris’te gösteriminde 1895’te gösteriminden iki yıl sonra, 1897’nin başlarında Osmanlı İstanbul’unda halka açık ilk film gösterimi gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra Beyoğlu’nda ve Şehzadebaşı’nda, ardından Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar ve Bakırköy gibi merkezlerde kışlık ve yazlık sinema salonlarının açıldığı görülmektedir.

    İstanbul’daki sinema salonlarını tanıtmak, şehrin kültürel ve sanatsal hafızasını sonraki nesillere aktarmak amacıyla hazırlanan kitapta sinema salonları, kuruluş tarihleri, adresleri, kurucuları, işletmecileri, fiziksel özellikleri, isim değişiklikleri, salonun mülkiyetinde ve işletmesinde yaşanan değişimler, gösterilen film türleri yaşanan çarpıcı olaylar, hatıralar, anekdotlar ve son olarak sine salonunun mevcut durumu gibi kriterler kronolojik bir biçimde okuyucuya tanıtılmıştır.

    Kitap aynı zamanda İstanbul’un kültürel ve sanatsal geçmişini anlamak bakımından önem arz eden sinema salonları aracılığıyla eğlence anlayışımız, sosyalleşme biçimlerimiz ve estetik değerlerimiz üzerine düşünme fırsatı bulmamızı da sağlayacaktır.

  • 2. Hamur

İstanbul'un 100 Sinema Salonu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.