sadsad x
asdasd
50,00 TL
32,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
17,50 TL
İstanbul’un 100 Divanesi Hakkında Bilgiler
Türü: Anlatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 153
ISBN: 9786059132756
Kapak: Ciltsiz
Nurullah Koltaş
Nurullah Koltaş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İstanbul’un 100 Divanesi Kısa Özet

    Bir topluma ilişkin değerlendirmelerde bulunurken toplumu oluşturan tüm bileşenlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Divaneler, meczûblar gibi kimilerine göre İlahi bir çekim sonucu olağan davranışları sergilemeyen kimseler, toplumun dışında görülmek bir yana diğerlerine oranla oldukça imtiyazlı bir konuma sahiptirler.

    Divaneler söz konusu olduğunda, Büyük oranda Evliya Çelebi’den yararlanılmakla birlikte, hatırat ve tabakatlardan elde edilen birbirinden değerli bilgilere ulaşılmaktadır. Bu bilgiler ışığında divanelerin yaşayışlarına ilişkin mutlak bir tarihi kesinlikten ziyade menkıbe ağırlıklı bir anlatım izlenilmiştir. Zira gelenekte bu kişilerle alakalı anlatılanlar, genellikle birer ibret vesilesi olarak aktarılmaktadır. Yine de öğretici yönlerinin nesiller boyu canlılığından herhangi bir şey yitirmeyeceği de artık açık bir hale gelmiştir.

    Şehrin kültür tarihi bakımından İstanbul’un 100 Divanesi kitabı, sonraki nesillerin adı geçen kişilere gereken hassasiyeti göstermeleri açısından önem taşımaktadır.

İstanbul’un 100 Divanesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.